Olej, płótno; 54,5 x 37,5 cm Sygnowany p. d.: S. Batowski Na krosnach cztery prostokątne słabo widoczne pieczęcie z firmy "Iskra" Karmańskiego
Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Władysława Łuszczkiewicza i Floriana Cynka, a następnie, od 1887, w Akademiach Wiedeńskiej i Monachijskiej. Podróżował do Włoch, Hiszpanii, Maroka i na Krym. Stale mieszkał we Lwowie, gdzie w latach 1903-1914 prowadził własną szkołę malarstwa. Znany jest przede wszystkim jako batalista, twórca takich płócien jak Atak husarii pod Chocimiem (Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie), Pułaski pod Savannach (Biały Dom w Waszyngtonie). Malował także pejzaże, portrety i obrazy religijne. Wykonał cykl kartonów i ilustracji do powieści Sienkiewicza i utworów Słowackiego. Projektował witraże i malowidła ścienne, m.in. dla teatru we Lwowie.
W pełnym słońcu przedstawiony został wjazd wozu zaprzężonego w dwa konie do wsi. Zabudowania po lewej stronie harmonijnie uspokajają kompozycję. Ukazana scena usytuowana została w realiach wsi ukraińskiej. Dom z ułożonym pod dachem drewnem w kolorze ochry został zrównoważony barwą kasztanową konia w zaprzęgu oraz kolorem ziemi, która grubymi skibami leży na drodze. Obraz stanowi mocny punkt pomieszczenia, w którym się znajdzie ze względu na swoją impresjonistyczną technikę wprawiającą w wibracje plamy barwne. Kolorystyka prezentowanego obrazu to charakterystyczna dla malarstwa Batowskiego chłodna gama barw (róże, szarości, błękity), z pobrzmiewającymi gdzieniegdzie plamami ciepłych czerwieni, zieleni i beżów.
W latach 1883-1885 studiował w SSP w Krakowie u W. Łuszczkiewicza i F. Cynka. Naukę kontynuował w latach 1885-1887 w ASP w Wiedniu u C. Griepenkerrkla i S. L`Allemanda oraz w latach 1887-1889 w ASP w Monachium u A. Liezen-Mayera. Odbył podróże do Paryża, Włoch, Hiszpanii, Maroka, na Krym i do USA. W latach 1903-1914 we Lwowie miał własną szkołę malarstwa. Tematem jego prac były głównie sceny batalistyczne oraz pejzaże, portrety i sceny historyczne. Zajmował się także malarstwem ściennym i projektowaniem witraży. Wystawiał m.in. w TPSP w Krakowie, TZSP w Warszawie oraz w Chicago, Berlinie i Kijowie. Jego prace można oglądać m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Poznaniu i Krakowie.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl