UKAMIENOWANIE ŚW. SZCZEPANA, SZKIC PRZYGOTOWAWCZY DO OBRAZU, pocz. XX w.
Olej, płótno; 57 x 71,8 cm
Tematem obrazu jest scena męczeństwa św. Szczepana. Św. Szczepan był pierwszym męczennikiem, jednym z siedmiu diakonów; sprowokowany przez sanhedryn wyznał publicznie wiarę w Chrystusa, za co został skazany na śmierć przez ukamienowanie. Malarz ukazał moment, kiedy trafiony kamieniem w głowę przez oprawców św. Szczepan osuwa się na kolana i widzi otwarte Niebo. (Dzieje Apostolskie 6: 58n; 7: 59; 8: 2; 11: 19; 22: 20) [Obraz pochodzi ze spuścizny Stanisława Kaczora Batowskiego]
Stanisław Kaczor Batowski kształcił się w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Władysława Łuszczkiewicza i Floriana Cynka (1883- 1885). Kolejnym etapem jego artystycznej edukacji była Akademia Wiedeńska, gdzie studiował w latach 1885-1887 oraz Akademia w Monachium. W latach 90. wiele podróżował, był w Paryżu, Włoszech, Hiszpanii, Maroku i na Krymie. Malował pejzaże, portrety, specjalizował się w malarstwie batalistycznym, historycznym oraz nawiązującym do współczesnych mu wydarzeń. Prowadził własną szkołę malarstwa we Lwowie, był współzałożycielem lwowskiego Stowarzyszenia Artystów "Młoda Sztuka" oraz członkiem Zarządu Związku Artystów polskich we Lwowie. Wystawiał głównie w galeriach Warszawy, Krakowa i Lwowa.
W latach 1883-1885 studiował w SSP w Krakowie u W. Łuszczkiewicza i F. Cynka. Naukę kontynuował w latach 1885-1887 w ASP w Wiedniu u C. Griepenkerrkla i S. L`Allemanda oraz w latach 1887-1889 w ASP w Monachium u A. Liezen-Mayera. Odbył podróże do Paryża, Włoch, Hiszpanii, Maroka, na Krym i do USA. W latach 1903-1914 we Lwowie miał własną szkołę malarstwa. Tematem jego prac były głównie sceny batalistyczne oraz pejzaże, portrety i sceny historyczne. Zajmował się także malarstwem ściennym i projektowaniem witraży. Wystawiał m.in. w TPSP w Krakowie, TZSP w Warszawie oraz w Chicago, Berlinie i Kijowie. Jego prace można oglądać m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Poznaniu i Krakowie.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl