Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
BATOWSKI-KACZOR Stanisław | SOMOSIERRA, 1911

Stanisław BATOWSKI-KACZOR (1866 Lwów -1946 Lwów)

SOMOSIERRA, 1911

olej, płótno
77 x 98 cm
sygn. l.d.: S K Batowski | 1911
na krośnie nalepki wystawowe: 1. wystawy we Lwowie z datą 1911 i tytułem obrazu Somosierra; - 2. wystawy w warszawskiej Zachęcie (zachowana jedynie we fragmencie)

Obraz reprodukowany lub opisany w:
- Salon 1911 Towarz. Zachęty Sztuk Pięknych w Królestwie Polskiem, Warszawa grudzień - styczeń, Warszawa 1911, s. nlb., nr kat. 22, il. na wklejce nlb. 5; UWAGA: katalog wydany także w języku rosyjskim; numeracja i ilustracje identyczne;
- Z. Z., Z lwowskiego Salonu, "Sztuka" Miesięcznik ilustrowany poświęcony Sztuce i Kulturze, Lwów 1911, il. na s. 87, tekst o obrazie na s. 91.

Wsławiona szarżą polskich szwoleżerów, bitwa o przełęcz Somosierra w paśmie Sierra de Guadarrama gór Kastyliskich, była jedną z najważniejszych bitew napoleońskiej kampanii w Hiszpanii. Przełęcz Somosierra (1444 m), ostatnia naturalna przeszkoda w drodze na Madryt, miała szczególne znaczenie strategiczne. Broniona przez blisko 9000 żołnierzy hiszpańskiej piechoty i cztery baterie armat, ustawionych na kolejnych zakrętach jedynej wiodącej przez nią drogi, wydawała się nie do zdobycia. Rankiem 30 listopada 1808 roku, po bezskutecznym ataku piechoty francuskiej, na rozkaz Napoleona do ataku ruszył 3. szwadron pułku szwoleżerów gwardii dowodzony przez pułkownika Jana Hipolita Kozietulskiego. Polscy szwoleżerowie w szalonym pędzie runęli na nieprzyjaciela i mimo ognia piechoty i armat w ciągu niespełna ośmiu minut dotarli na przełęcz, zdobyli wszystkie działa i opanowali dolinę. Za nimi postępowali francuscy strzelcy konni i 1. szwadron szwoleżerów zabezpieczając wzięte pozycje. W szarży uczestniczyło około 140 szwoleżerów, straty w poległych i rannych wyniosły 54 ludzi, ale dzięki Polakom droga do Madrytu stanęła otworem.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
BATOWSKI-KACZOR Stanisław

W latach 1883-1885 studiował w SSP w Krakowie u W. Łuszczkiewicza i F. Cynka. Naukę kontynuował w latach 1885-1887 w ASP w Wiedniu u C. Griepenkerrkla i S. L`Allemanda oraz w latach 1887-1889 w ASP w Monachium u A. Liezen-Mayera. Odbył podróże do Paryża, Włoch, Hiszpanii, Maroka, na Krym i do USA. W latach 1903-1914 we Lwowie miał własną szkołę malarstwa. Tematem jego prac były głównie sceny batalistyczne oraz pejzaże, portrety i sceny historyczne. Zajmował się także malarstwem ściennym i projektowaniem witraży. Wystawiał m.in. w TPSP w Krakowie, TZSP w Warszawie oraz w Chicago, Berlinie i Kijowie. Jego prace można oglądać m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Poznaniu i Krakowie.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Pozycje nr 66, 67 i 87 zostały sprowadzone z państwa spoza Unii Europejskiej, do ceny ich sprzedaży doliczany jest dodatkowo podatek graniczny w wysokości 8% kwoty wylicytowanej. Opłata ta nie zostanie pobrana, jeśli obraz po zakupie opuści UE.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl