Olej, płótno; 91 x 66 cm Sygnowany l.g.: S. Batowski | 1895
Studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych pod kierunkiem Władysława Łuszczkiewicza i Floriana Cynka, a następnie, od 1887 roku w Akademiach wiedeńskiej i monachijskiej. Podróżował do Włoch, Hiszpanii, Maroka i na Krym. Stale mieszkał we Lwowie, gdzie w latach 1903-1914 prowadził własną szkołę malarstwa. Znany jest przede wszystkim jako batalista, twórca takich płócien jak: Atak husarii pod Chocimiem (Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie), Pułaski pod Savannah (Biały Dom w Waszyngtonie). Malował także pejzaże, portrety i obrazy religijne. Wykonał cykl kartonów i ilustracji do powieści Sienkiewicza i utworów Słowackiego. Projektował witraże i malowidła ścienne, m.in. dla teatru we Lwowie. Na portrecie przedstawił artysta starszą damę. Ubrana jest na modę końca XIX wieku. Siwe gładko przyczesane włosy okrywa koronkowy czepiec, który wraz z takąż samą misternie zrobioną kryzą otacza twarz patrzącej przed siebie modelki. Pod brodą zawiązana kokarda z szerokiej liliowej szarfy dekorowanej czerwonym haftem. Suknię nosi, jak przystało na stateczne starsze kobiety, w kolorze ciemnym, zdobi ją jedynie delikatna koronka przy mankietach i dekolcie. Artysta z wyjątkową pieczołowitością skupił się na oddaniu szczegółów stroju i fakturze materii, która tym mocniej uwydatnia się na jednolitym ciemnym tle.
W latach 1883-1885 studiował w SSP w Krakowie u W. Łuszczkiewicza i F. Cynka. Naukę kontynuował w latach 1885-1887 w ASP w Wiedniu u C. Griepenkerrkla i S. L`Allemanda oraz w latach 1887-1889 w ASP w Monachium u A. Liezen-Mayera. Odbył podróże do Paryża, Włoch, Hiszpanii, Maroka, na Krym i do USA. W latach 1903-1914 we Lwowie miał własną szkołę malarstwa. Tematem jego prac były głównie sceny batalistyczne oraz pejzaże, portrety i sceny historyczne. Zajmował się także malarstwem ściennym i projektowaniem witraży. Wystawiał m.in. w TPSP w Krakowie, TZSP w Warszawie oraz w Chicago, Berlinie i Kijowie. Jego prace można oglądać m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Poznaniu i Krakowie.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl