Olej, tektura; 54 x 65 cm Sygnowany p.d.: Batowski 1922
W latach 1883-1885 studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie ,u Władysława Łuszczkiewicza i Floriana Cynka. Studia kontynuował w Wiedniu (do 1887) i w Monachium (do 1889). Przebywał w Paryżu i we Włoszech, podróżował po Hiszpanii, Maroku i Krymie. Był także w Stanach Zjednoczonych. W latach 1903-1914 prowadził własną szkołę malarstwa we Lwowie. Był współzałożycielem lwowskiego stowarzyszenia artystów Młoda Sztuka. Specjalizował się w malarstwie batalistycznym - historycznym i z czasów walk o niepodległość, ale malował też pejzaże, portrety i obrazy religijne. Zafascynowany pisarstwem Henryka Sienkiewicza wykonał cykle kartonów i ilustracji do Trylogii. Zajmował się też malarstwem ściennym i projektował witraże do katedry łacińskiej we Lwowie. Tematem obrazu jest scena z Potopu Henryka Sienkiewicza. Artysta, zafascynowany twórczością Sienkiewicza, wielokrotnie nawiązywał w swoich pracach malarskich do jego powieści, tworząc najczęściej dynamiczne sceny bitewne, ataki, ucieczki, czego przykładem jest prezentowany obraz. Scena przedstawiona jest w sposób szkicowy, bardzo ekspresyjny. Postacie i konie ujęte są w pełnym ruchu, w skomplikowanych pozach. Artysta, skupiony na tytułowej scenie, kilkoma szybkimi pociągnięciami pędzla zaznaczył tło obrazu. Całość utrzymana jest w stonowanej kolorystyce, w odcieniach zieleni i brązu.
W latach 1883-1885 studiował w SSP w Krakowie u W. Łuszczkiewicza i F. Cynka. Naukę kontynuował w latach 1885-1887 w ASP w Wiedniu u C. Griepenkerrkla i S. L`Allemanda oraz w latach 1887-1889 w ASP w Monachium u A. Liezen-Mayera. Odbył podróże do Paryża, Włoch, Hiszpanii, Maroka, na Krym i do USA. W latach 1903-1914 we Lwowie miał własną szkołę malarstwa. Tematem jego prac były głównie sceny batalistyczne oraz pejzaże, portrety i sceny historyczne. Zajmował się także malarstwem ściennym i projektowaniem witraży. Wystawiał m.in. w TPSP w Krakowie, TZSP w Warszawie oraz w Chicago, Berlinie i Kijowie. Jego prace można oglądać m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Poznaniu i Krakowie.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych.
Formy zgłoszenia: Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail: 022 818 94 68
0693 108 148
mail: aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl