akwarela, gwasz, ołówek, papier, 25 × 30,5 cm w świetle passe-partout sygn. l.d.: J.Studnicki Wystawiany i reprodukowany w: Juliusz Studnicki. Krystyna Łada - Studnicka. Malarstwo, rysunek z kolekcji Sopockiego Domu Aukcyjnego (katalog wystawy), Państwowa Galeria Sztuki, Sopot 2010, s. 37
Estymacja:3 000 - 3 500 zł
W latach 1924-1929 odbył studia w krakowskiej ASP u J. Mehoffera, W. Weissa, K. Frycza i F. Kowarskiego. W 1937 r. uzupełniał studia u J. Pankiewicza w Paryżu. Od 1931 r. należał do grupy artystycznej "Pryzmat". Po wojnie osiadł na wybrzeżu, gdzie wraz z grupą innych artystów organizował PWSSP w Sopocie, w której w latach 1945-1963 kierował Pracownią Malarstwa. Współtworzył tzw. "Szkołę Sopocką", głoszącą prymat koloru w malarstwie. Od 1963 wykładał w warszawskiej ASP. Malował pejzaże, martwe natury i portrety, zaś w latach 60. XX w. twórczość jego zdominowały przedstawienia pełne fantastycznych postaci, często o charakterze groteskowym. Prace Studnickiego prezentują wielką wrażliwość i naturalny zmysł kolorystyczny artysty. Prezentowane były na licznych wystawach tak w kraju, jak i za granicą.
STUDNICKI Juliusz
Urodził się w 1906 r - Kniażyce, zmarł w 1978 r w Warszawie. Studia w krakowskiej ASP w latach 1924-29, u J. Mehoffera, W. Weissa, K. Frycza i F. S. Kowarskiego. Pobyt wraz z kapistami w Paryżu. Członek grupy Pryzmat, utworzonej przez uczniów Felicjana Szczęsnego Kowarskiego. Po wojnie w gdańskiej PWSSP, po 1959 profesor w warszawskiej ASP. Uprawiał malarstwo sztalugowe, zajmował się malarstwem ściennym. W okresie przedwojennym - czołowy polski kolorysta, po wojnie wybitny przedstawiciel szkoły sopockiej. Malował pejzaże, martwe natury, portrety.W latach 60-tych stworzył cykl odmiennych od jego wcześniejszych dokonań obrazów olejnych, gwaszów i akwarel, przedstawiających groteskowy świat fantastycznych stworów.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl