akwarela, gwasz na brystolu, 28 x 44 cm, sygnowana p.d. "Julius von Holzmuller / 1905" (wyblakłe) i "Juliusz Holzmuller / 1905"
Uczył się na kursie malarstwa dekoracyjnego w lwowskiej Państwowej Szkole Przemysłowej, następnie w krakowskiej ASP u R Cynka, J. Mehoffera i T. Axentowicza oraz krótko w Monachium. Najczęściej malował i rysował akwarelą, sepią, tuszem i atramentem. Tematy jego prac to pejzaże, także miejskie oraz sceny rodzajowe, których częstym motywem były konie. Wykonał m.in. cykl akwarel do pawilonu myśliwskiego Ottona arcyks. Habsburga w Rafajłowej. Wystawiał w krakowskim TPSP i warszawskim TPSP. Początkowo mieszkał w Krakowie, później we Lwowie.
HOLZMÜLLER Juliusz
Uczęszczał do Państwowej Szkoły Przemysłowej we Lwowie na kurs malarstwa dekoracyjnego w latach 1897-1901, gdzie uczył się u R. Bratkowskiego, S. Rejchana, i T. Rybkowskiego. Następnie kształcił się w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach F. Cynka, J. Mehoffera i T. Axentowicza (1898-1906). W latach 1903-1904 studiował w Monachium. Po ukończeniu studiów osiadł na stałe we Lwowie.
Najczęściej malował w technice akwareli, posługiwał się także sepią i tuszem. Ulubionymi tematami Holzmüllera były pejzaże oraz sceny rodzajowe z motywem koni. Wśród jego bardziej znanych dzieł wymienić należy cykl obrazów do pawilonu myśliwskiego księcia Ottona Habsburga w Rafajłowej, cykle z wizerunkami koni z wielkich stadnin oraz obrazy batalistyczne. Tworzył ponadto pejzaże, widoki miejskie i sceny rodzajowe z częstym motywem koni. Zasłynął jako malarz wykonujący szkice batalistyczne z udziałem konnicy japońskiej w akcji; jedna z akwarel o tej tematyce została umieszczona w kasynie oficerskim w Tokio.
Wystawiał wiele we Lwowie oraz w krakowskim TPSP i warszawskiej Zachęcie. Jego prace znajdują się w muzeach w Krakowie, Łańcucie i we Lwowie.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl