Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
SZERMENTOWSKI Józef | SCENA MYŚLIWSKA: DWÓCH SZLACHCICÓW I AMAZONKA – KOPIA Z AKWARELI JULIUSZA KOSSAKA, [1854 ?]

Józef SZERMENTOWSKI (1833 - 1876)

SCENA MYŚLIWSKA: DWÓCH SZLACHCICÓW I AMAZONKA – KOPIA Z AKWARELI JULIUSZA KOSSAKA, [1854 ?]

Akwarela, gwasz na szkicu ołówkowym, pióro, pędzel, tusz, papier naklejony całą powierzchnią na arkusz papieru ze znakiem wodnym J. WHATMAN;
43,5 x 54,3 cm (podkładka: 55,7 x 66,7 cm;
główna scena zamknięta łukiem odcinkowym; w górnych narożnikach en grisaille wśród wici akantowej parami tarcze z herbami Leliwa i Gryf).
W prawym dolnym narożniku arkusza podkładki pędzelkiem i tuszem: Kopia | z Oryginału P. J. Kossaka przez | J. Szermętowskiego | 1854. (tekst przepisany
in extenso z lewego dolnego narożnika na odwrocie).

Malarz, przede wszystkim pejzażysta, akwarelista i rysownik, przedwcześnie zmarły sztandarowy twórca polskiego realizmu. W latach 1849-1853 mieszkał w Kielcach pod opieką Tomasza Zielińskiego, znanego niegdyś kolekcjonera sztuki obcej i polskiej oraz protektora młodych artystów; tamże przez co najmniej rok (1849-1850) w trybie towarzyskim uczył się rysunku u Franciszka Kostrzewskiego. Systematyczne studia malarskie odbył w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych (1853-1859) pod kierunkiem Wojciecha Gersona, korzystając jednocześnie z pomocy i doświadczenia starszego o dziewięć lat przyjaciela- Juliusza Kossaka. W naturalny sposób związał się wówczas z grupą młodych artystów skupionych wokół Marcina Olszyńskiego (prócz trzech wyżej wymienionych m.in. Henrykiem Pillatim), znaną jako "cyganeria warszawska". W roku 1860, dzięki pięcioletniemu stypendium, wyjechał do Paryża, gdzie- mimo niedostatku, zmagając się z gruźlicą- pozostał (wyjąwszy dłuższe wizyty w kraju, m.in. w r. 1866 i 1868) do końca życia.
Prezentowana akwarela, która równie dobrze (gdyby nie dać wiary wspomnianej notatce na odwrocie i gdyby była opatrzona sygnaturą) mogłaby uchodzić za własnoręczne, wyróżniające się dzieło Juliusza Kossaka, jest kopią z sygnowanego pierwowzoru, oferowanego na rynku antykwarycznym niemal dwa lata temu, różniącego się od naszej bardzo nieznacznie wymiarami, istotnie szczegółami i sposobem modelunku oraz zupełnie zasadniczo motywami wypełniającymi narożniki odcięte łukiem (motywy myśliwskie w miejsce wymienionych herbów). W latach 1853-1854 obaj zaprzyjaźnieni artyści rzeczywiście mieszkali i pracowali wspólnie; Kossak zaabsorbowany był wówczas (razem z Józefem Brodowskim) pracą nad dużą kompozycją olejną Jan Kazimierz w bitwie pod Beresteczkiem, po której nader wiele sobie obiecywał i -jak zwykle w pośpiechu- kończył wielkoformatowe akwarele dla Potockich i Branickich. Okoliczności te mogą hipotetycznie tłumaczyć jego zupełnie niecodzienny brak zainteresowania (czy po prostu czasu) dla realizacji potencjalnie intratnego pod względem merkantylnym i prestiżowego zamówienia. Jaka była istotna proporcja udziału obydwu malarzy w wykonanie naszej wersji, na pewno nie malowanej przez Szermentowskiego con amore (dodane harby, zapewne zamawiających!) pozostać musi kwestią otwartą.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
SZERMENTOWSKI Józef
Jeden z najwybitniejszych polskich pejzażystów połowy XIX wieku.Początkowo malarstwa uczył się u Franciszka Kostrzewskiego, naukę kontynuował warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych u pejzażysty Christiana Breslauera oraz prywatnie u Juliusza Kossaka. W roku 1860 otrzymał stypendium na wyjazd do Paryża, gdzie osiadł na stałe i skąd dwukrotnie przyjeżdżał jeszcze do kraju. Na początku swojej twórczości nawiązywał do stylu malarstwa Kostrzewskiego, w Paryżu jego sztuka dojrzała pod wpływem artystów z kręgu szkoły pejzażowej w Barbizon. Malował motywy polskie, które odtwarzał z pamięci lub na podstawie fotografii. Przykładał dużą wagę do studiów luministycznych, był współtwórcą nowoczesnego kierunku pejzażowego w malarstwie polskim.
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl