Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
SIMMLER Józef | Portret damy z parasolką, 1853 r.

Józef SIMMLER (1823 - 1868)

Portret damy z parasolką, 1853 r.

ołówek, kreda/papier z tintą, 32,5 x 24,3 cm (w świetle oprawy)
sygnowany i datowany p.d.: 'JSimmler | 1853'

POCHODZENIE:
- kolekcja prywatna, Johannesburg

"Portret damy z parasolką", za sprawą mistrzostwa ręki Simmlera, stanowi znakomity przykład w pełni autonomicznego portretowego rysunku, mogącego w pełni rywalizować z malarstwem, czy wręcz fotografią. Prowadzone od lat 30. XIX wieku eksperymenty z dagerotypią przestawały stanowić sensacyjną nowinkę, a zaczynały być standardową techniką służącą przedstawianiu ludzkiego oblicza. W Warszawie, od 1844 roku, istniało wzięte atelier uznawanego za ojca polskiej fotografii Karola Beyera, słynące ze zdjęć portretowych. Simmler w prezentowanym rysunku zdaje się współzawodniczyć z efektami uzyskiwanymi dzięki aparatowi fotograficznemu. Wybiera bowiem papier z tintą, jasną połacią farby nałożoną w centrum arkusza. Starannie kreśli, ołówkiem i kredą, rysunek nieznanej nam współcześnie modelki. Szczegóły stroju, upięta fryzura i mimika twarzy stają się przez to bardziej realne, mimo monochromatyzmu rysunkowej techniki. Zachowana oryginalna XIX-wieczna oprawa dzieła sugeruje sposób użytkowania pracy w oryginalnym kontekście. Na odwrociu znajdują się trzy otwory do mocowania podstawki, która pozwalała utrzymać pracę w niemal pionowym położeniu, stojącą na płaskiej powierzchni. Traktowana więc była jako kunsztowne przedstawienie portretowe, stanowiące ozdobę mieszczańskiego salonu, a posiadające wartość większą niż fotografia ze względu na ślady pracy ręki artysty.

akademik i malarz historyczny, autor słynnego obrazu "Śmierć Barbary Radziwiłłówny". Simmler rozpoczął naukę w prywatnej szkole Józefa Richtera i kontynuował ją na Akademiach w Dreźnie i Monachium (m.in. u Juliusa Schnorra von Carolsfelda). Debiutował w 1845 roku w Warszawie na Wystawie Publicznej Szkoły Sztuk Pięknych. Lata 1847-49 spędził w Paryżu, gdzie zetknął się z Paulem Delarochem. W 1849 roku zamieszkał na stałe w Warszawie i zajął się twórczością portretową. W latach 50. XIX wieku przyłączył się do artystów, którzy wspierali Wojciecha Gersona w dążeniach do powołania do życia instytucji organizującej wystawy sztuki. Od 1860 roku współtworzył Towarzystwo Sztuk Pięknych. Oprócz portretów malował sceny alegoryczne, historyczne i religijne. Duże zespoły jego prac posiadają Muzeum Narodowe w Warszawie i Muzeum Narodowe w Krakowie.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) - w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych - w wysokości 15%.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
SIMMLER Józef
Urodził się w 1823, zmarł w 1868r. w Warszawie.
Naukę malarstwa rozpoczął u J. Richtera i B. Dąbrowskiego. Od 1940 r. kontynuował w Dreźnie, a w latach 1842-1843 w Monachium w pracowniach H. Hessa, J. Schnorra von Carlsfelda i B. Genellego. W 1844 r. powrócił na rok do Drezna, gdzie pobierał nauki u E. Bendemanna. W latach 1845-1847 pracował w Warszawie. Po wyjeździe do Paryża w 1847 r. obracał się w kręgu P. Delaroche`a. Wielokrotnie wyjeżdżał do Włoch. Był przede wszystkim portrecistą, malował też kompozycje religijne i historyczne. Jego styl, typowy dla XIX wiecznej sztuki charakteryzuje dbałość o detal i wierne odtwarzanie szczegółów.
Obrazy J. Simmlera niezwykle rzadko pojawiają się na rynku antykwarycznym. Twórczość tego artysty została zaprezentowana w 1993 r. na wystawie przygotowanej przez Muzeum Narodowe w Warszawie i Muzeum Polskie w Rapperswilu.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 693 108 148
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl