Olej, płótno; 62 x 78 cm Sygnowany p. d. brązowym olejem: JÓZEF RAPACKI 1924
W 1907 roku Rapacki zamieszkał w Olszance, mazowieckiej wiosce leżącej na skraju Puszczy Mariańskiej, między Żyrardowem a Skierniewicami. Wkrótce postawił tam własny dom, a pejzaż okolic Olszanki stał się głównym tematem jego dzieł. Były to oleje, akwarele i rysunki, w których ukazywał rozległe równinne widoki, z rzadka naznaczone obecnością małych sylwetek ludzkich. Malował niezwykle realistycznie, nie omijając, ani nie syntetyzując detali, co czyniło jego obrazy wiernymi zapisami krajobrazów mazowieckich. Lekcja impresjonizmu, jaką był dla Rapackiego obraz J. Pankiewicza Targ na kwiaty przed kościołem la Madelaine w Paryżu wystawiony w 1890 w warszawskiej Zachęcie- przyniosła rozjaśnienie i ożywienie palety barw. W roku 1924, kiedy powstał prezentowany Pejzaż mazowiecki latem, Rapacki miał w tejże Zachęcie wystawę Lato w Polsce, w tym samym roku zdobył dwie nagrody i srebrny medal za obraz Zima.
RAPACKI Józef
Popularny pejzażysta warszawski, który warsztat realisty opanował w warszawskiej Klasie Rysunkowej pod kierunkiem W. Gersona. Następnie doskonalił swe malarskie umiejętności w latach 1886-1887 w pracowni F. Cynka w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1887 r. wyjecha/l do Monacium, gdzie studiował gdzie studiował w prywatnej szkole C. Ferhra w Monachium. Po powrocie do kraju zamieszkał w Warszawie; odbył też kilka podróży artystycznych do Włoch. W 1900 r. został odznaczony dyplomem honorowym na Wystawie Światowej w Paryżu. W 1907 r. osiadł w Olszance koło Radziwiłłowa. W latach 20., pomimo kształtowania się w polskim malarstwie awangardowych nurtów, pozostał wierny tradycjonalistycznej, realistycznej formule sztuki. Swą konserwatywną postawę potwierdził przynależnością do związanej z Zachętą grupy Pro Arte. Dominującym tematem w jego malarstwie były pejzaże mazowieckie, widoki miejskie (m.in. z Krakowa i Wenecji) i podgórskie (m,in. ze Szczawnicy i Myślenic) utrzymane w mrocznej tonacji barwnej wywodzącej się z monachijskiej tradycji bądź rozjaśnione pod wpływem zainteresowania impresjonizmem (por. katalog wystawy monograficznej urządzonej w Muzeum Okręgowym w Żyrardowie w 1993). Ponadto zajmował się ilustratorstwem i grafiką.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl