Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
GABOWICZ Józef Mojżesz | Mały rybak

Józef Mojżesz GABOWICZ (1862-1939)

Mały rybak

brąz, 46 x 20,5 x 32 cm
sygnowany na cokole: 'J. Gabowicz'

Artysta urodził się w biednej, żydowskiej rodzinie w podówczas małej miejscowości Kolno w 1862 roku. Od najmłodszych lat wykazywał duży talent rzeźbiarski, jednak ze względu na status rodziny nie mógł podjąć nauki w młodym wieku. Jego sylwetka owiana jest wręcz legendarnymi historiami. Ponoć talent artysty odkryła młoda panienka, która przebywała w okolicznym Tykocinie. Dzięki jej namowom chłopiec pieszo wyruszył do Warszawy. Umęczonego młodziana odnalazł wysoko sytuowany doktor Frenkel, który okazał się jego przyszłym mecenasem.
Najprawdopodobniej wkrótce potem podjął nauki u Wojciecha Gersona, słynnego pedagoga, w którego szkole uczył się rysunków z gipsu i z modela. Jego drugim nauczycielem był rzeźbiarz Ludwik Kucharzewski, specjalizujący się w popiersiach i medalierstwie. Wpływ obydwu mistrzów widać w dbałości o kompozycję, perfekcji opracowania powierzchni i akademickim dopieszczeniu detalu. Duży wpływ na jego rozwój miały także liczne, zagraniczne wyjazdy, między innymi w roli słuchacza Cesarskiej Akademii Sztuk w Petersburgu, a następnie ucznia wybitnego rzeźbiarza Auguste’a Rodina. Prezentowany obiekt przedstawiający rybaka w czasie pracy formalnie silnie osadzony jest w XIX-wiecznym stylu realistycznym, jednak widoczne są także elementy stylu protagonisty współczesnej rzeźby, przede wszystkim w wyborze naturalistycznej tematyki i zainteresowaniu przedstawieniami codziennego życia wszystkich klas społecznych. Prace Gabowicza często pełne są zawoalowanej symboliki i sentymentalizmu, które pozwalają mu ukazać malowniczość i wagę pozornie błahych czynności.

"Sztuka Gabowicza ukształtowała się w duchu XIX - wiecznego naturalizmu i pozostała niezmieniona do końca. Ówczesna krytyka artystyczna wysoko oceniała precyzję modelunku i perfekcję akademickiego rysunku. Gabowicz podejmował tematykę rodzajową - częstym motywem była nędza i tragedia ludzka, owiana raczej duchem sentymentalizmu niż krytyki społecznej. Swoim rzeźbom nadawał symboliczne tytułu, wywołujące skojarzenia literackie". (A. Ryszkiewicz)

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.
Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
GABOWICZ Józef Mojżesz
Studiował w Akademii petersburskiej i w Paryżu. Nauki pobierał także u L. Kucharzewskiego. Po całkowitym zniszczeniu warszawskiej pracowni ocalało niewiele jego prac.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i wynosi 18%.

W przypadku wybranych obiektów do kwoty wylicytowanej doliczona zostanie opłata z tytułu "droit de suite". Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

Ceny wywoławcze.
Dom Aukcyjny Desa Unicum nie publikuje w katalogu cen wywoławczych.
W takim przypadku licytacja rozpoczyna się od podawanej przez aukcjonera w trakcie aukcji ceny wywoławczej, która zwyczajowo zawarta jest między połową a trzy czwarte dolnej granicy estymacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl