Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MAREK Józef | Portret żony, lata 70. XX w.

Józef MAREK (1922 - 2020)

Portret żony, lata 70. XX w.

granit, element metalowy, 30 x 24 x 37 cm

Ważne jest również pytanie o formalne przedstawienie 'bycia' w sztuce Józefa Marka. Najistotniejszym elementem staje się ruch, często wyrażany z pomocą rytmu, niemal muzycznego. W rzeźbie dynamizm osiągany jest dwojako (...) bądź przez zwartą, spiralnie skręconą, brązową bryłę, bądź polichromowane drewno z ażurową strukturą wydrążeń. A 'mieć'? Artysta ma talent, ma czas (...), ma wizję rzeczywistości, zdolność do obserwowania otaczającego go świata i przedstawiania go w subiektywnym wydaniu. Ma myśli, przeżycia, które amaterialnie drzemią i uzewnętrzniają się przez lata w kolejnych realizacjach, kontynuując myśl, zagadnienie, temat. Obrazy wyobraźni artysta przenosi na rzeczywistość, stosując różnorodność w różnowartości materiałów - przedmiotów z życia codziennego, drewna, cennych marmurów czy brązów. Człowiek Józefa Marka - marmurowy, drewniany, sumaryczny, stanowi totemiczny pomnik cenniejszy od złota i trwalszy nierzadko od samego spiżu, z którego go wykonano. Dzieło sztuki staje się częścią życia (...), a sztuka pozostaje nieustannym procesem poszukiwania dalszej drogi (Aleksandra Madej, [w:] Józef Marek. Malarstwo, grafika, rzeźba, katalog wystawy, Galeria Nautilus, Kraków 2010, s. nlb.).

Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uzyskując w 1952 dyplom w pracowni prof. Xawerego Dunikowskiego. Od debiutu na wystawie plastyki krakowskiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków we wrześniu 1952 aktywnie uczestniczy w życiu artystycznym, wziął udział w kilkuset wystawach sztuki polskiej w kraju i za granicą, w większości krajów Europy, w Azji i Ameryce. Uczestniczył także w wielu konkursach na projekty rzeźb i pomników. Należy do grup artystycznych: MARG (skrót od: malarze, architekci, rzeźbiarze, graficy), Art International. W latach 1952-83 był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków, między 1970 a 1980 rokiem grupy Nowa Improwizacja (uczestnikami byli muzycy, aktorzy, plastycy), a od 1983 należy do Związku Artystów Rzeźbiarzy. W latach 1952-89 pełnił funkcję rzeczoznawcy Ministerstwa Kultury i Sztuki do spraw rzeźby. W latach 1961-71 był asystentem, potem adiunktem na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej; w latach 1965-69 wykładowcą na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; w latach 1971-86 docentem na Wydziale Architektury Wnętrz, a od 1986 jest profesorem macierzystej uczelni.

PODATKI I OPŁATY:
- Do kwoty wylicytowanej doliczana jest opłata aukcyjna. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) - w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych - w wysokości 15%.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MAREK Józef

Artysta rzeźbiarz, malarz, poeta, profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, należał do najbardziej znanych przedstawicieli polskiej rzeźby lat powojennych. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uzyskując w 1952 dyplom w pracowni prof. X. Dunikowskiego. Od debiutu na wystawie plastyki krakowskiego okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków w 1952 aktywnie uczestniczył w życiu artystycznym, poprzez udział w kilkuset wystawach sztuki polskiej w większości krajów Europy, Azji i Ameryce. Uczestniczył również w wielu konkursach na projekty rzeźb i pomników. Należał do grup artystycznych: MARG i Art International. W latach 1952-1983 był członkiem ZPAP; od 1983 członkiem Związku Artystów Rzeźbiarzy. W latach 1952 - 1989 pełnił funkcję rzeczoznawcy Ministerstwa Kultury i Sztuki do spraw rzeźby. Niezwykle ceniony jako dydaktyk, od 1961 był związany pracą pedagogiczną z Politechniką Krakowską (Wydział Architektury) oraz Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie (Wydział Form Przemysłowych i Wydział Architektury Wnętrz). Swoim zaangażowaniem i wielkim poświęceniem wychował liczne grono artystów rzeźbiarzy, projektantów i designerów obecnie aktywnie uczestniczących w budowie Polskiej Kultury. Wiele z Jego prac rzeźbiarskich należy do sztuki inspirowanej twórczością ludowych snycerzy i nurtem nowego realizmu, kierunku zafascynowanego potoczną rzeczywistością. W innych pracach rzeźbiarskich Artysty widoczne są także inspiracje abstrakcją organiczną i geometryczną. Wszystkie one noszą ślady pokoleniowych rozważań o człowieku i jego kondycji wyrażonych pełną gamą różnorodnych środków, jakimi Artysta operował mistrzowsko.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl