O spędzonej w Księstwie Cieszyńskim młodości Kidonia wiemy niewiele. Artysta w spisanym po latach życiorysie stwierdził lakonicznie, że jego rodzice byli ubodzy, i ta jedna informacja musi wystarczyć za tło do jednej z ciekawszych karier dwudziestolecia międzywojennego. Kidoń pojawił się we Lwowie w 1910 roku, właściwie znikąd. Rozpoczął studia malarskie na Wolnej Akademii Sztuki u Stanisława Batowskiego i Ludwika Kwiatkowskiego. W czasie I wojny światowej pracował w austriackiej armii jako malarz wojskowy i wykonywał rysunki dla prasy. Po wojnie wrócił do Lwowa. Stamtąd, na zaproszenie ambasadora angielskiego, przeniósł się do Warszawy. Zajął się głównie malarstwem portretowym i szybko zaczął zdobywać prestiżowe zamówienia (w tym na portret marszałka Józefa Piłsudskiego). W latach dwudziestych Kidoń pracował też dla dyplomatów z kilku polskich ambasad i stołecznych elit. W latach dwudziestych odbył podróż artystyczną po Europie - zwiedził Włochy, Niemcy, Holandię, Belgię i Austrię. Przed wybuchem II wojny światowej mieszkał w Katowicach, gdzie portretował osobistości śląskiej elity i zyskał znaczne uznanie. W 1949 roku wrócił do Warszawy; uczestniczył w wystawach grupy Niezależnych. Był jednym ze współzałożycieli Ogólnopolskiej Grupy “Zachęta". Malował przede wszystkim portrety kobiet o miękkich, delikatnych twarzach. Swoje modelki ustawiał jak na prezentowanym obrazie, w wystudiowanych pozach.
KIDOŃ Józef
Studiował w Wolnej Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie u K.S. Batowskiego i Kwiatkowskiego. Następnie uczył się w Paryżu i Amsterdamie u prof. Skuytersa. W 1920r. zamieszkał na Helu, a w 1923r. odbył kilka podróży m.in. do Wenecji, Florencji, Neapolu i Rzymu. Po powrocie w 1927r. zamieszkał w Katowicach. Był założycielem Ogólnopolskiej Grupy Twórczej "Zachęta". Swoje prace wystawiał m.in. w Katowicach, Warszawie i we Lwowie. Malował portrety, kwiaty, pejzaże. Stosował technikę olejną i pastel.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl