srebro kute, grawerowane, cyzelowane, polerowane i patynowane; 105 x 140 cm; Kraków, 1893 płyta prostokątna ze sceną bitewną, w integralnych srebrnych ramach; sygnowana i datowana w lewym dolnym rogu: z obrazu J. Matejki wykonał J. Hakowski w Krakowie 1893; ponadto napis: KOŚCIUSZKO PO ZWYCIĘSTWIE POD RACŁAWICAMI
wykonana na zamówienie przemysłowca krakowskiego Juliusza Przeworskiego; Józef Hakowski, najznamienitszy złotnik krakowski 2 poł. XIX w., rozpoczynał naukę w pracowniach mistrzów warszawskich - Karola Mintera i Karola Filipa Malcza; rzeźbę studiował u Konstantego Hegla; wiedzę i kunszt pogłębiał w czasie podróży po Europie; w latach 1868-1876 prowadził warsztat cyzelerski w Londynie, uzyskując tytuł nadwornego cyzelera królowej Wiktorii; za namową Adama Potockiego osiadł w 1881 w Krakowie; wykonał tu wiele dzieł reliefowych w srebrze wg obrazów Jana Matejki, między innymi Bitwę pod Wiedniem (obecnie w katedrze wawelskiej) i Rejtana (w Muzeum w domu Matejki w Krakowie). Praca nad "Kościuszką pod Racławicami" trwała cztery lata; Hakowskiemu pomagał jego uczeń - Edmund Korosadowicz, również wybitny złotnik krakowski.Płaskorzeźba po 1945 roku przechowywana w Muzeum Narodowym w Warszawie, z numerem inwentarza SZM 6956 MN. (Opis na podstawie opinii dr Izabelli Galickiej).
HAKOWSKI Józef
Józef Hakowski, najznamienitszy złotnik krakowski 2 poł. XIX w., rozpoczynał naukę w pracowniach mistrzów warszawskich - Karola Mintera i Karola Filipa Malcza; rzeźbę studiował u Konstantego Hegla; wiedzę i kunszt pogłębiał w czasie podróży po Europie; w latach 1868-1876 prowadził warsztat cyzelerski w Londynie, uzyskując tytuł nadwornego cyzelera królowej Wiktorii; za namową Adama Potockiego osiadł w 1881 w Krakowie; wykonał tu wiele dzieł reliefowych w srebrze wg obrazów Jana Matejki, między innymi Bitwę pod Wiedniem (obecnie w katedrze wawelskiej) i Rejtana (w Muzeum w domu Matejki w Krakowie).
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl