olej/płótno, 81 x 142 cm sygnowany l.d.: 'j. Guranowski | 1913'
Biografia artystyczna Józefa Guranowskiego tworzy rodzaj romantycznej pętli. Artysta kształcił się początkowo u Adama Malinowskiego, znanego w II połowie XIX wieku dekoratora teatrów warszawskich i wiedeńskich. Twórczość Malinowskiego dzieliła się na dwie gałęzie: oficjalne prace scenograficzne i te bardziej prywatne, przedstawiające pejzaże. Guranowski z kolej, przez prawie całe swoje życie skupiał się na intratnych zamówieniach teatralnych, a pejzażowi i malarstwu pejzażowemu poświęcił się całkowicie dopiero jako człowiek sześćdziesięcioletni. Ten późny zwrot w jego twórczości wydaje się o tyle szczególny, że zdradza rodowód sztuki Guranowskiego. W późnych pracach artysty widać bowiem wpływ innego ważnego warszawskiego malarza - Chrystiana Breslauera. Guranowski zetknął się z nim jeszcze jako młody człowiek. Breslauer, absolwent Akademii w Berlinie i Dusseldorfie wykładał wtedy (tj. w latach sześćdziesiątych XIX wieku) w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych propagując wśród studentów studiowanie natury i wychodzenie w plener. Chociaż Guranowski zalecenia swoich mistrzów wprowadził w życie późno, nie można uważać go za epigona. "Wnętrze lasu" może być dowodem poświadczającym, że artysta starał się przekroczyć horyzont rysowany przez swoich warszawskich profesorów, a także modnych w połowie wieku barbizończyków, czy gwiazdę rosyjskiego malarstwa, Iwana Szyszkina. Pejzaże Guranowskiego tworzone po 1908 roku zdradzają duże zainteresowanie światłem (wynikłe zapewne ze znajomości sztuki impresjonistów). Artysta często malował scenerie będące wyzwaniem technicznym - takie jak przestrzenie wyrwane jednolitemu oświetleniu dziennego słońca, zakątki zacienione, czy nokturny.
GURANOWSKI Józef
Malarz i dekorator. Od 1868r. uczył się u A. Malinowskiego jako aplikant w dekoratorni Warszawskich Teatrów Rządowych. W 1880r. został młodszym dekoratorem, a w latach 1891-1908 razem z K. Klopferem został głównym dekoratorem WTR. Od 1911r. całkowicie poświęcił się malarstwu sztalugowemu. Jego twórczość zbliżona była do twórczości Ch. Breslauera. Malował głównie pejzaże, rzadziej widoki wnętrz. Tworzył w technice olejnej i akwarelowej.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 10 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl