lata 80-te XIX w. akwarela, gwasz na papierze, 41 x 31 cm, sygnowany p.d. "Józef Brandt / z Warszawy / Monachium", na zaplecku: 1) nalepka wystawowa TZSP z podaniem autora, tytułu, techniki (gwasz) i właściciela (Br. Zawisza), daty (18.IV.1925) i numeru (38592); 2) opinia dr Stanisława Dąbrowskiego, zaprzysiężonego biegłego sądowego dla malarstwa artystycznego, wystawiona w Krakowie 11. XI.1958 r. (L: 37/58.) "[...] Wyżej opisany obraz jest autentycznym dziełem Józefa Brandta /1841-1915/, noszącym wszelkie cechy malowania tego artysty. - / (podpis odręczny)" - z opinii dr. Stanisława Dąbrowskiego.
Dzięki posiadanej dużej i znakomitej kolekcji militariów, Brandt był znawcą w tej dziedzinie i mógł wiernie ukazywać wizerunki żołnierzy polskich z XVII i XVIII w. Mistrzostwo Brandta w przedstawaniu towarzyszy pancernych i husarzy z tamtych czasów można podziwiać w niniejszej pracy oraz na innych jego obrazach i rysunkach batalistycznych.
W 1858 roku zaczął studia inżynierskie, ale pod wpływem przyjaciela Juliusz Kossaka zainteresował się malarstwem. Wyjechał do Paryża i rozpoczął studia w pracowni Leona Cognieta, wielu wskazówek udzielili mu też Henryk Rodakowski i Juliusz Kossak. W 1862 roku kształcił się w Akademii monachijskiej u Franza Adama, Teodora Horschelta i Karla von Piloty'ego. Od 1875 roku prowadził prywatną szkołę malarstwa, był honorowym profesorem Akademii Bawarskiej oraz honorowym członkiem ASP w Pradze. Na jego twórczość znacznie wpłynęła podróż na kresy wschodnie, którą odbył z Juliuszem Kossakiem. Malował obrazy batalistyczne przedstawiające wschodnie kresy Polski XVII wieku oraz sceny historyczno-rodzajowe, rodzajowe i pejzaże. Jego twórczość cechuje realizm szczegółów, swobodna kompozycja i mistrzowskie oddanie ruchu. Jego obrazy wywarły silny wpływ na malarstwo polskie. Artysta ten był najbardziej znanym przedstawicielem polskiej kolonii artystycznej w Monachium na przełomie XIX i XX wieku.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl