miedzioryt kolorowany, papier naklejony na karton, 29,5 x 65 cm (odcisk płyty), 49,5 x 86 cm (arkusz kartonu); opisany pod ryciną: z lewej - Józef Brandt pinx. z Warszawy; z prawej - With. Rohr sculpt napis u dołu: KRIEGSGESANG DER KOSAKEN / (17. Jahrhdrt.); niżej: Gedr. v. A. Wetteroth in München.
por.: I. Olchowska-Schmidt, Józef Brandt, Kraków 1996 - s. 24 reprodukcja obrazu (nie dokończonej wersji), s. 26: "W latach siedemdziesiątych najwięcej uwagi poświęcił (J. Brandt) trzem obrazom Bitwa pod Wiedniem, Powitanie stepu i Odbicie jasyru (...). Żaden z obrazów batalistycznych, żadna ze scen rodzajowych nie zdołały tak podbić serca polskiego odbiorcy, jak (...) Powitanie stepu. (...) Brandt wykonał kilka wersji tego dzieła. Pierwszą (z roku 1874) zakupiło muzeum w Królewcu". Interesująca dokumentacja znanego z literatury obrazu, których wersje malarskie uległy rozproszeniu.
W 1858 roku zaczął studia inżynierskie, ale pod wpływem przyjaciela Juliusz Kossaka zainteresował się malarstwem. Wyjechał do Paryża i rozpoczął studia w pracowni Leona Cognieta, wielu wskazówek udzielili mu też Henryk Rodakowski i Juliusz Kossak. W 1862 roku kształcił się w Akademii monachijskiej u Franza Adama, Teodora Horschelta i Karla von Piloty'ego. Od 1875 roku prowadził prywatną szkołę malarstwa, był honorowym profesorem Akademii Bawarskiej oraz honorowym członkiem ASP w Pradze. Na jego twórczość znacznie wpłynęła podróż na kresy wschodnie, którą odbył z Juliuszem Kossakiem. Malował obrazy batalistyczne przedstawiające wschodnie kresy Polski XVII wieku oraz sceny historyczno-rodzajowe, rodzajowe i pejzaże. Jego twórczość cechuje realizm szczegółów, swobodna kompozycja i mistrzowskie oddanie ruchu. Jego obrazy wywarły silny wpływ na malarstwo polskie. Artysta ten był najbardziej znanym przedstawicielem polskiej kolonii artystycznej w Monachium na przełomie XIX i XX wieku.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl