Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
BRANDT Józef | Lisowczycy - strzelanie z łuku (szkic do obrazu)

Józef BRANDT (Szczebrzeszyn, 1841-1915, Radom)

Lisowczycy - strzelanie z łuku (szkic do obrazu)

olej, deska, 52,2 x 39,5 cm,
sygn. l. d.: Józef Brandt,
po dużej konserwacji.

W załączeniu opinia o obrazie Janiny Zielińskiej i Elżbiety Charazińskiej. Lekka jazda konna zwana Lisowczykami sformowana została w roku 1615 przez pułkownika Aleksandra Józefa Lisowskiego. Brali oni udział w wielu potyczkach zbrojnych, takich jak wojna polska-rosyjska czy walki z Turkami w latach 1620-1621, czym zyskali międzynarodową sławę. Formacja ta stała się częstym motywem w malarstwie Józefa Brandta, znanego ze swojego zamiłowania do malowania galopujących koni i wielopostaciowych scen z gatunku batalistycznego. Przedstawiona kompozycja ukazuje pełne dynamiki popisy umiejętności Lisowczyków w strzelaniu z łuku do białego turbanu wbitego w ziemię na wysokim palu. W centrum, na gniadym koniu, znajduje się jeden ze strzelców ukazany w momencie napinania łuku. W tle widoczne są ujęte szkicowo oddziały kawalerii. Obraz jest niewykończonym szkicem do płótna z 1885 roku znajdującego się obecnie w zbiorach Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku. Jedna z wersji tej kompozycji eksponowana jest w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Jeden z najwybitniejszych polskich malarzy gatunku batalistycznego. Za namową Juliusza Kossaka osiemnastoletni Brandt poświęcił się malarstwu. Początkowo kształcił się w Paryżu w École des Beaux-Arts, następnie w pracowni Leona Cognieta. W 1863 swoją edukację artystyczną kontynuował w Monachium w pracowniach u F. Adama i T. Horschelta, a także na Akademii pod okiem K. von Piloty'ego. Niedługo po tym Brandt skupił wokół siebie polską kolonię artystyczną w Monachium, gdzie od 1866 przyjmował polskich artystów w swojej pracowni, natomiast około roku 1875 założył prywatną szkołę dla młodych malarzy. Brandt był wielokrotnie doceniany w środowisku artystycznym, o czym świadczą liczne medale i międzynarodowe nagrody. Malarstwo artysty w szczególny sposób stanowi hołd dla historii Polski, polskich wojen i waleczności wojsk. Brand umiłował sceny pełne dramatycznych wydarzeń, efektownych walk i polowań, przejawiających mistrzostwo artysty w malowaniu koni.

Józef BRANDT (1841-1915)
Studium do obrazu olejnego z ok. 1885 r., znajdującego się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu (praca reprodukowana w: Irena Olchowska-Schmidt Józef Brandt, Wyd. Kluszczyński, Kraków, 1996, s. 52).

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
BRANDT Józef

W 1858 roku zaczął studia inżynierskie, ale pod wpływem przyjaciela Juliusz Kossaka zainteresował się malarstwem. Wyjechał do Paryża i rozpoczął studia w pracowni Leona Cognieta, wielu wskazówek udzielili mu też Henryk Rodakowski i Juliusz Kossak. W 1862 roku kształcił się w Akademii monachijskiej u Franza Adama, Teodora Horschelta i Karla von Piloty'ego. Od 1875 roku prowadził prywatną szkołę malarstwa, był honorowym profesorem Akademii Bawarskiej oraz honorowym członkiem ASP w Pradze. Na jego twórczość znacznie wpłynęła podróż na kresy wschodnie, którą odbył z Juliuszem Kossakiem. Malował obrazy batalistyczne przedstawiające wschodnie kresy Polski XVII wieku oraz sceny historyczno-rodzajowe, rodzajowe i pejzaże. Jego twórczość cechuje realizm szczegółów, swobodna kompozycja i mistrzowskie oddanie ruchu. Jego obrazy wywarły silny wpływ na malarstwo polskie. Artysta ten był najbardziej znanym przedstawicielem polskiej kolonii artystycznej w Monachium na przełomie XIX i XX wieku.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza do kwoty wylicytowanej  opłatę aukcyjną w wysokości 15% oraz - w przypadku wybranych obiektów oznaczonych w katalogu * - opłatę do 5% z tytułu droit de suite.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl