olej, płótno 26 x 37,5 cm sygn. p.d.: Józef Brandt | z | Warszawy Na odwrocie dwie nieczytelne pieczątki na płótnie - owalna i prostokątna. Na górnej listwie - także nieczytelna - pieczątka okrągła; obok napisy 18, 9341 i 24.
Proweniencja: Przed 1910 obraz był w zbiorach Miklósa (Nicolasa) de Szemere, węgierskiego polityka i dyplomaty, a w dniach 9-17 XII 1910 został wystawiony na aukcji jego kolekcji w Kaiserlich-Königliches Versteigerungsamt (Dorotheum) w Wiedniu. Później trafił do Anton Stöckl Kunsthandlung w Karlsbadzie, a następnie do zbiorów prywatnych. W czerwcu 2012 oferowany był na aukcji Sotheby’s w Londynie.
Kozak - samotny na szerokim stepie, gdzieś w "dzikich polach" Ukrainy - to motyw powtarzający się w twórczości Brandta wielokrotnie (porównaj obrazy na stronie Domu Aukcyjnego Agra-Art: http://www.agraart.pl/). Najbliższą analogią jest tu zaginiony obraz Na czatach, w którym artysta umieścił tę samą postać Kozaka z koniem, w identycznym ujęciu, ale na płótnie o pionowym formacie (reprodukcja w: "Życie i Sztuka" dodatek do "Kraju" 1902, nr 23 z 7 (20) czerwca, karta przed stroną tytułową). Przykładem mogą być także podobne prace reprodukowane we wzmiankowanych niżej książkach - H. P. Bühlera (il. 71) oraz I. Olchowskiej-Schmidt (il. na s. 18).
Obraz wzmiankowany i reprodukowany: - CCV Kunststauktion. Katalog der Sammlung Nicolas de Szemere: Arbeiten in Email, Gold, Silber, wertvolle Dosen, Uhren, Becher, Becken, Humpen, Bijous, Ringe, Goldmünzen, Textilien, Perser Teppiche... Ölgemälde, Aquarelle, Handzeichnungen, alter und moderner Meister. Miniaturen und Porträts-Miniaturen, Graphika, Farbstiche..., Versteigerung, 9. bis 17. Dezember 1910; Kaiserlich-Königliches Versteigerungsamt, Dorotheum, Wien 1910, s. 44, nr kat. 374, tabl. XXII (Kosak auf Vorposten); - H. P. Bühler, Jäger, Kosaken und polnische Reiter. Josef von Brandt, Alfred von Wierusz-Kowalski, Franz Roubaud und der Münchner Polenkreis, Hildesheim - Zürich - New York 1993, il. 74 na s. 71, opis katalogowy na s. 159 (Kosakenposten); - H. P. Bühler, Polska szkoła monachijska. Józef Brandt, Alfred Wierusz-Kowalski i inni, Warszawa 1998, il. 74 na s. 69, nota katalogowa na s. 152; - I. Olchowska-Schmidt, Józef Brandt, Wydawnictwo Kluszczyński, Kraków 1996, il. na s. 61 (Kozak na stanowisku); - [kat.] European Paintings, Sotheby’s, London 11 Jun 2012, nr kat. 11, il. (Cossak watchman).
W 1858 roku zaczął studia inżynierskie, ale pod wpływem przyjaciela Juliusz Kossaka zainteresował się malarstwem. Wyjechał do Paryża i rozpoczął studia w pracowni Leona Cognieta, wielu wskazówek udzielili mu też Henryk Rodakowski i Juliusz Kossak. W 1862 roku kształcił się w Akademii monachijskiej u Franza Adama, Teodora Horschelta i Karla von Piloty'ego. Od 1875 roku prowadził prywatną szkołę malarstwa, był honorowym profesorem Akademii Bawarskiej oraz honorowym członkiem ASP w Pradze. Na jego twórczość znacznie wpłynęła podróż na kresy wschodnie, którą odbył z Juliuszem Kossakiem. Malował obrazy batalistyczne przedstawiające wschodnie kresy Polski XVII wieku oraz sceny historyczno-rodzajowe, rodzajowe i pejzaże. Jego twórczość cechuje realizm szczegółów, swobodna kompozycja i mistrzowskie oddanie ruchu. Jego obrazy wywarły silny wpływ na malarstwo polskie. Artysta ten był najbardziej znanym przedstawicielem polskiej kolonii artystycznej w Monachium na przełomie XIX i XX wieku.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży (w tym zawarty jest podatek VAT i droit de suite).
Do wybranych obiektów - oznaczonych w katalogu * - do wylicytowanej ceny doliczona zostanie opłata organizacyjna w wys. 26% (w tym zawarty jest podatek VAT, droit de suite i podatek graniczny).
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl