olej, płótno dublowane, 45,5 x 70,5 cm; sygn. l.d.: Józef Brandt / z Warszawy / 1874 r.
lit.: E. Charazińska, E. Micke-Broniarek, A. Tyczyńska, Malarstwo polskie w zbiorach prywatnych. Nieznane dzieła wybitnych artystów XIX w., Warszawa 1995, s. 32-35, il. na s. 33.
Scena rodzajowa z ulubionym przez Brandta sztafażem "kozackim". Sposób malowania, nasycone barwy, dominanta brązów przybierających odcień brunatny, nastrojowość wyrazu to cechy charakterystyczne dla drugiej fazy dojrzałej twórczości Józefa Brandta, przypadającej na lata siedemdziesiąte XIX w. Okres ten rozpoczyna Czarnecki pod Koldyngą (1870, Muzeum Narodowe w Warszawie). Artysta maluje w tym czasie wiele scen rodzajowych o podobnej tematyce, jak na oferowanym obrazie - np. Kozak i dziewczyna przy studni (1875, olej, płótno, 51 x 99 cm, Muzeum Narodowe w Kielcach), Kozacy pytający o drogę (1874, olej, płótno, 33,5 x 46,5 cm, Miejska Galeria - Lenbachhaus w Monachium), Nad Dniestrem (1875, olej, płótno, 31,5 x 63,5 cm, Muzeum Narodowe w Krakowie). Oferowany obraz odznacza się wybitną klasą artystyczną, z którego dumne byłoby nie jedno muzeum. Stanowi bez wątpienia wielką atrakcję kolekcjonerską.
W 1858 roku zaczął studia inżynierskie, ale pod wpływem przyjaciela Juliusz Kossaka zainteresował się malarstwem. Wyjechał do Paryża i rozpoczął studia w pracowni Leona Cognieta, wielu wskazówek udzielili mu też Henryk Rodakowski i Juliusz Kossak. W 1862 roku kształcił się w Akademii monachijskiej u Franza Adama, Teodora Horschelta i Karla von Piloty'ego. Od 1875 roku prowadził prywatną szkołę malarstwa, był honorowym profesorem Akademii Bawarskiej oraz honorowym członkiem ASP w Pradze. Na jego twórczość znacznie wpłynęła podróż na kresy wschodnie, którą odbył z Juliuszem Kossakiem. Malował obrazy batalistyczne przedstawiające wschodnie kresy Polski XVII wieku oraz sceny historyczno-rodzajowe, rodzajowe i pejzaże. Jego twórczość cechuje realizm szczegółów, swobodna kompozycja i mistrzowskie oddanie ruchu. Jego obrazy wywarły silny wpływ na malarstwo polskie. Artysta ten był najbardziej znanym przedstawicielem polskiej kolonii artystycznej w Monachium na przełomie XIX i XX wieku.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl