inne tytuły:
Bryczka, Bryczka przed karczmą, Wózek ukraiński
akwarela, papier
18 x 33 cm
sygn. l.d.: Józef Brandt | 74
na odwrocie rysunek
Historia: w roku 2016 akwarela została wystawiona na aukcji w Dobiaschofsky Auktionen AG w Bernie.
Akwarela Bałaguła powstała jako plon podróży Józefa Brandta na Ukrainę, podróży, którą malarz - w towarzystwie Juliusza Kossaka - odbył latem 1874 roku. Powstało wówczas wiele szkicowych notatek - rysunków i niewielkich akwarelek - które artysta wykorzystywał później w większych obrazach olejnych. W tym zespole - jako dzieło skończone - wyraźnie wyróżnia się akwarela Bałaguła. Brandt posłużył się tu zapewne szkicem z przedstawieniem bałaguńskiego wózka (rysunek znany z reprodukcji, patrz niżej). Grupę bałaguły, woźnicy-przewoźnika i jego charakterystycznej bryczki z parą koni w uprzęży z dzwonkami, wykorzystał też w obrazie Miasteczko na Podolu (olej, płótno, własność prywatna).
Akwarela - do niedawna znana tylko z drzeworytniczej reprodukcji w tygodniku „Kłosy“ z 1876 r. - była ostatnio eksponowana na wystawie dzieł Józefa Brandta w Muzeum Narodowym w Warszawie (patrz niżej: bibliografia).
Obraz opisany i reprodukowany: - „Kłosy“ 1876, 2 półrocze, nr 592, il. na s. 284; - Biuletyn Domu Sztuki, Warszawa 9 - 10 II 1922, nr kat. 37; - [A. Bagińska w:] Józef Brandt 1841-1915, Muzeum Narodowe w Warszawie 2018, tom 3; redakcja naukowa E. Micke-Broniarek, dział II. Rysunki i akwarele; s. 93, nr kat. II. 181, il. (porównaj także nr kat. II.180); - [E. Micke-Broniarek w:] Józef Brandt 1841-1915, Muzeum Narodowe w Warszawie 2018, tom 2; redakcja naukowa E. Micke-Broniarek, dział I. Malarstwo, s. 109, il. przy nr kat. I.79 (Miasteczko na Podolu).
W 1858 roku zaczął studia inżynierskie, ale pod wpływem przyjaciela Juliusz Kossaka zainteresował się malarstwem. Wyjechał do Paryża i rozpoczął studia w pracowni Leona Cognieta, wielu wskazówek udzielili mu też Henryk Rodakowski i Juliusz Kossak. W 1862 roku kształcił się w Akademii monachijskiej u Franza Adama, Teodora Horschelta i Karla von Piloty'ego. Od 1875 roku prowadził prywatną szkołę malarstwa, był honorowym profesorem Akademii Bawarskiej oraz honorowym członkiem ASP w Pradze. Na jego twórczość znacznie wpłynęła podróż na kresy wschodnie, którą odbył z Juliuszem Kossakiem. Malował obrazy batalistyczne przedstawiające wschodnie kresy Polski XVII wieku oraz sceny historyczno-rodzajowe, rodzajowe i pejzaże. Jego twórczość cechuje realizm szczegółów, swobodna kompozycja i mistrzowskie oddanie ruchu. Jego obrazy wywarły silny wpływ na malarstwo polskie. Artysta ten był najbardziej znanym przedstawicielem polskiej kolonii artystycznej w Monachium na przełomie XIX i XX wieku.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Do wybranych obiektów doliczona będzie opłata droit de suite.
Do wybranych obiektów, do wylicytowanej ceny oprócz innych kosztów zostanie doliczony podatek graniczny VAT 8%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl