PORTRET ANTONIEGO, OJCA MALARZA, HERBU TRZASKA, ZARZĄDCY KOSZAR MIROWSKICH W WARSZAWIE, po 1854
Olej, płótno dublowane; 83,5 x 64 cm
Jerzy Balukiewicz w latach 1846-1852 studiował w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Swoje prace wystawiał w 1858 na Wystawie Krajowej Sztuk Pięknych w Warszawie, wcześniej, w 1856 w Galerii Hirszla. Był jednym z pierwszych uczestników i działaczy Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych (zał. 1860), na wystawach którego prezentował swoje prace w latach 1861 - 1876. W 1874 r. objął posadę nauczyciela rysunków w Szkole Realnej w Kaliszu. Później, aż do roku 1907 uczył kreślarstwa i rysunków także w kaliskim Gimnazjum Żeńskim. Malował obrazy historyczne, rodzajowe i religijne oraz portrety. Jego rysunki ukazywały się w "Kłosach" i "Tygodniku Ilustrowanym": W 1966 r. w krużgankach klasztoru Franciszkanów w Kaliszu zorganizowano wystawę obrazów Balukiewicza ilustrującą tysiącletnie dzieje Polski. Jego prace przechowywane są w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Warszawy i Muzeum w Radomiu.
Antoni Balukiewicz, ojciec malarza, konstruktor budowli wojskowych, zarządca koszar mirowskich. W 1854 r. mieszkał w rodzina na Chłodnej 934. Sportretowany jest w mundurze urzędnika administracji wojskowej - radcy tytularnego (IX ranga, równa kapitanowi w wojsku) Korpusu Inżynierów Armii Rosyjskiej. Na guzikach ma przedstawione wybuchające się granaty. Na palcu ma sygnet z herbem Trzaska. W Korpusie Inżynierów Armii Rosyjskiej służyli cywilni inżynierowie podlegli Ministerstwu Wojny. Koszary Mirowskie wybudowano w latach 30. XVIII w. dla Regimentu Gwardii Pieszej Koronnej. Przebudowane w latach 1784-86 i 1815. Stacjonowały tam oddziały Księstwa Warszawskiego: 2 i 17 Pułk Ułanów, 14 Pułk Kirasjerów. Podczas Powstania Listopadowego stacjonował tu 6 Pułk Ułanów. Po przebudowie w 1851 r. ulokowano tu Straż Ogniową. W 1898 r. rozebrano budynki od strony wschodniej pod Plac i Hale Mirowskie. Pozostałe budynki uległy zniszczeniu podczas powstania w 1944 r. Po wojnie odbudowano dwa budynki, w których mieści się Straż Pożarna.
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Zapis "* droit de suite" oznacza obiekty, podlegające opłacie tzw. droit de suite, tj. prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymywania wynagrodzenia z tytułu dokonanych zawodowo odsprzedaży oryginalnych egzemplarzy dzieł. Powyzsza opłata jest obliczana zgodnie z art. 19 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity Dz.U. z 2006r. Nr 90, poz. 631 z późn. zmianami).
Dla ceny wylicytowanej o równowartości do 50 000 EUR stawka opłaty wynosi 5%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl