pudełko drewniane, 30 x 20 x 5,5 cm sygnowane i datowane na odwrocie: `Beuys | 68`
Estymacja: 4 000 - 6 000 zł
Seria "multipli" zatytułowana "Intuition" zaczęła powstawać od 1968 roku. Od 1968 Beuys wypuścił wraz z galernikiem Wolfgangiem Feelischem 12.000 egzemplarzy prostego drewnianego pudelka w rozmiarze A4 sygnowanego przez artystę, które trafiły do sprzedaży w cenie 8 marek niemieckich. Krążące po świecie egzemplarze pracy miały stać się pamfletem na debatę publiczną i polityczną 1968 roku i symbolem odejścia od instytucjonalnych form życia artystycznego. Puste drewniane pudełko mogło być prostym przedmiotem codziennego użytku, z jednoczesną "intuicją" potencjalnego wypełnienia go nowym znaczeniem przez użytkownika.
Joseph Beuys był propagatorem idei demokratyzacji sztuki. W swoim tekście noszącym znamienny tytuł "Każdy artystą" napisał, że potrzeba twórczości charakteryzuje wszystkich ludzi i wszystkie dziedziny życia. I tak, jak każdy jest w stanie tworzyć, tak każdy wpływać może na sztukę. To my kształtujemy świat wokół siebie, wpływamy na wydarzenia, historię i co ciekawe oblicze współczesnej sztuki. Jesteśmy artystami w swoim życiu. Sztuka miała stać się rodzajem terapii, i zawładnąć wszystkimi dziedzinami życia. Sztuka w ujęciu Beuysa ograniczona została raczej do twórczego działania, prac efemerycznych aniżeli do trwałych przedmiotów estetycznych. Istotą jest dla niego kreacja, akt twórczy bardziej niż sam przedmiot.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl