Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
STERN Jonasz | Noc, 1977 r.

Jonasz STERN (1904-1988)

Noc, 1977 r.

asamblaż/płótno, kość, 62 x 78,5 cm
sygnowany i opisany na blejtramie: `STERN NOC` oraz sygnowany, datowany i opisany na nalepce autorskiej na odwrociu: `JONASZ STERN | TYTUŁ "NOC" | ROK 1974 | 77/63 cm | collage`
asamblaż skłądający się z kości, piasku, przyklejonego na płótno i pokrytego farbą, w szklanej oprawie. Na odwrociu nalepki galeryjne z Museum Bochum i Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, oraz nalepka autorska z opisem pracy: `JONASZ STERN | TYTUŁ "NOC" | ROK 1974 | 77/63 cm | collage`

POCHODZENIE:
- kolekcja prywatna, Niemcy
WYSTAWIANY:
- Jonasz Stern, wystawa indywidualna, Muzeum Mikołaja Kopernika Frombork sierpień-wrzesień 1977, nr kat. 14
- Museum Bochum (Kunstmuseum Bochum), Kortumstraße 147, Bochum, Niemcy

Kontrast pomiędzy artystyczną karierą a wstrząsającym życiorysem stanowi klucz do interpretacji sztuki tworzonej przez Jonasza Sterna. Znakomicie wykształcony (prywatne lekcje u Pawła Galewskiego, Wolna Szkoła Malarstwa i Rysunków Ludwiki Mehofferowej, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie) przed wojną tworzył prace o tematyce rodzajowej. Związany ze środowiskiem krakowskiej awangardy był współzałożycielem Grupy Krakowskiej.
Doświadczenia z czasów wojny odcisnęły piętno na jego późniejszej sztuce. Artysta z uwagi na żydowskie pochodzenie w 1941 roku. został osadzony w getcie, skąd został wysłany do obozu zagłady. Szczęśliwie zdołał zbiec z transportu do obozu. Wkrótce po raz kolejny stanął przed obliczem śmierci. Podczas likwidacji getta we Lwowie ominięty przez kulę plutonu egzekucyjnego wydostał się spod ciał rozstrzelanych i uciekł, chroniąc się na Węgrzech.
Wstrząsające przeżycia sprawiły, iż po zakończeniu wojny jego twórczość zaczęła skłaniać się ku abstrakcji, by finalnie objawić się jako malarstwo materii. Podobną drogę przeszli jego przyjaciele (Maria Jarema, Tadeusz Kantor), jednak ze względu na bagaż doświadczeń właśnie u Sterna malarstwo to miało najsilniejszy wydźwięk. Jego prace przepełnione grozą i cierpieniem, tworzone z form organicznych oddają niepowtarzalny, drastyczny niemal nastrój czasów wojny.
Prezentowany asamblaż "Noc", powstały w 1977 roku, jest charakterystycznym przykładem powojennej twórczości Sterna. Nokturn wypełniony jest fragmentami kości. Czarne szczątki widziane pod osłoną nocy zakomponowane są w rytmiczne, uporządkowane układy. Sprawiają wrażenie wykopanych przez archeologa, przygotowanych do badania fragmentów ludzkiego ciała. Mimo pozornej kompozycyjnej harmonii atmosfera pracy wzbudza niepokój i strach. Kości silnie oddziałują na odbiorcę za pomocą koloru (czerni) i światłocienia. Nawet w świetle dziennym widz odnosi wrażenie, iż jest świadkiem odkrycia miejsca zbrodni pod osłoną nocy. Stern w swoich pracach poza szczątkami używał często kawałków tkanin, rybich szkieletów, fragmentów skór czy ptasich piór. Elementy te nacechowane są znaczeniem symbolicznym, zawsze skupiają uwagę na tematyce Sternowi najbliższej - na motywie stawania twarzą twarz ze śmiercią, tworzą swego rodzaju przenośne relikwiarze.


Kształcił się prywatnie u Pawła Gajewskiego, następnie, pod koniec lat 20. w Krakowie - w Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunków Ludwiki Mehofferowej oraz w Akademii Sztuk Pięknych u Władysława Jarockiego, Fryderyka Pautscha, Teodora Axentowicza i Stanisława Kamockiego. W okresie II wojny światowej mieszkał w lwowskim gettcie. Działał w konspiracji, uciekał z transportu do obozu zagłady w Bełżcu, uniknął masowego rozstrzelania. W 1945 wrócił do Krakowa i związał się ze środowiskiem skupionym wokół Tadeusza Kantora. Działał w odnowionej po wojnie Grupie Krakowskiej (należał do jej przedwojennych założycieli). Na przestrzeni lat 50. i 70. wykładał malarstwo w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od 1958 zajmował się kolażami, do których dołączał rybie szkielety i drobne kości oraz kawałki tkanin; kierował w ten sposób uwagę odbiorców na tematy najważniejsze dla człowieka - śmierci i przemijania.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
STERN Jonasz
W latach 1929-1933 studiował w ASP w Krakowie. Został usunięty ze Związku Artystów Plastyków za działalność polityczną. Od 1941r. przebywał w getcie lwowskim, a po jego likwidacji wyjechał na Węgry. W 1945r. osiadł w Krakowie. W latach 1954-1974 wykładał w krakowskiej uczelni. Jego obrazy powstawały pod wpływem sztuki abstrakcyjnej i kubizmu. Stosował technikę olejną, a pod koniec lat 40-tych również gwasz, monotypie i dekalkomanie. Od 1958r. zajmował się także kolażami, do których dołączył rybie szkielety i drobne kości oraz kawałki tkanin. Kierował w ten sposób uwagę odbiorców na tematy najważniejsze dla ludzi-śmierci i przemijania.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl