olej, płótno 80 x 100 cm; na odwrocie kartka z potwierdzeniem autentyczności przez wdowę po artyście Barbarę Jaroszyńską-Stern z XII 1990 r.
Obraz pochodzi z kolekcji rodziny artysty. Wyjątkową rzadkością jest pojawienie się na rynku pracy Jonasza Sterna pochodzącej z początków istnienia drugiej Grupy Krakowskiej. W 1945 malarz powrócił do Krakowa i już w 1946 nawiązał kontakt z Grupą Młodych Plastyków skupionych wokół Tadeusza Kantora. W 1957 r. był jednym z odnowicieli Grupy Krakowskiej, w latach późniejszych jej prezesem. Abstrakcja, którą mamy okazję podziwiać, ucieka co prawda od wszelkiej przedstawieniowości, lecz przenika ją atmosfera aluzyjności i metaforyczności podobnej jak u Paula Klee czy Juana Miró. Zapowiada to być może późniejszy flirt sztuki Sterna ze zdobyczami dadaizmu i surrealizmu.
STERN Jonasz
W latach 1929-1933 studiował w ASP w Krakowie. Został usunięty ze Związku Artystów Plastyków za działalność polityczną. Od 1941r. przebywał w getcie lwowskim, a po jego likwidacji wyjechał na Węgry. W 1945r. osiadł w Krakowie. W latach 1954-1974 wykładał w krakowskiej uczelni. Jego obrazy powstawały pod wpływem sztuki abstrakcyjnej i kubizmu. Stosował technikę olejną, a pod koniec lat 40-tych również gwasz, monotypie i dekalkomanie. Od 1958r. zajmował się także kolażami, do których dołączył rybie szkielety i drobne kości oraz kawałki tkanin. Kierował w ten sposób uwagę odbiorców na tematy najważniejsze dla ludzi-śmierci i przemijania.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl