Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
TCHÓRZEWSKI Jerzy | Obraz 59/32, 1959

Jerzy TCHÓRZEWSKI (1928 Siedlce - 1999 Warszawa)

Obraz 59/32, 1959

olej, płótno; 65 x 81 cm;
sygn. i dat. p. d.: 59 J. Tchórzewski
na odwrocie płótna powtórne sygn. i dat.: J. Tchórzewski 59; na krośnie napis autorski: Jerzy Tchórzewski "Kompozycja" (napis zamalowany na czarno przez autora?), 1959 (napis zamalowany na czarno przez autora?) "OBRAZ 59/32"; nalepki: -) na krośnie Konfrontacje 1960 oraz stempel GALERIA SZTUKI WSPóŁCZESNEJ PRZY STAROMIEJSKIM DOMU KULTURY, WARSZAWA, RYNEK STAREGO MIASTA NR 2; -) na płótnie z Galerii Chalette z Nowego Jorku (1100 Madison Ave., New York 28, NY) z numerem C 2259, autorem, tytułem: Painting # 59/32, techniką i wymiarami.

Wystawy:
Konfrontacje 1960, Galeria Sztuki Współczesnej przy Staromiejskim Domu Kultury, Warszawa 1960;
6 Contemporary Polish Painters, Galerie Chalette, New York 04.1961, [katalog wystawy pod red. Janusza Boguckiego].

Prezentowany obraz Jerzego Tchórzewskiego z 1959 roku jest doskonałym przykładem wybitnego dorobku malarza. Artysta w połowie lat 50. XX zaczął tworzyć abstrakcyjne, mroczne wizje, poszarpane, kolczaste, niedbałe i nierówne figury tworzone poprzez ostre linie, cięcia. Czasami w kompozycjach malarza pojawiały się kształty ludzkie i zwierzęce, przywodzące na myśl mity o stworzeniu świata. Artysta komplikował fakturę obrazów, wykorzystując właściwości schnięcia grubej warstwy farby. Wszystkie te działania dodawały pracom ekspresji.
Na prezentowanym obrazie jasne, niejednorodne tło kontrastuje z ciężką, skupioną materią. Będące w centrum figury – przypominają nieplanowe kleksy o wyostrzonych ramionach stykających się ze sobą. Całość tworzy napięcie, środki wyrazu są agresywne, sugerujące zagrożenie.
Omawiany obraz był prezentowany na wystawach m.in. w Staromiejskim Domu Kultury przez Galerię Krzywe Koło. Wystawa "Konfrontacje 1960" była najważniejszym przedsięwzięciem w trakcie dziesięciolecia działalności Galerii Krzywe Koło (1955-1965). Wydarzenie to zostało zorganizowane z okazji VII Kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki (AICA), odbywającego się we wrześniu 1960 roku w Warszawie i zostało otwarte 8 września. W latach 1956-1963 galerią kierował Marian Bogusz. Prace większości uznanych i ważnych artystów były pokazywane w tej instytucji. Oferowane dzieło było eksponowane również w Nowym Yorku w prestiżowej Galerii Chalette. Obrazy artysty, cieszyły się i nadal cieszą dużą popularnością i zainteresowaniem kolekcjonerów. Z tym większa przyjemnością proponujemy Państwu obraz, który stanowi kwintesencję twórczości Jerzego Tchórzewskiego.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
TCHÓRZEWSKI Jerzy

Urodził się w 1928 r w Siedlcach, zmarł w 1999 r w Warszawie. studia w krakowskiej ASP pod kierunkiem Zbigniewa Pronaszki.. Związany z Grupą Krakowską. Członek założyciel Grupy Krakowskiej obok M. Jaremy,  debiut w 1948 r na I Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie. Wystawiał też razem z Międzynarodową Grupą Surrealistów grupą Phases, którą kierował główny ideolog Surrealizmu – Andre Breton.  Wziął udział w wystawie w warszawskim Arsenale "Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi" w 1955 r, gdzie zdobył nagrodę. W Warszawie na stałe od pierwszych lat 50-tych - pracuje jako pedagog na ASP do czasu przejścia na emeryturę w 1998 r. W 1986 r otrzymał niezależną Nagrodę im. Jana Cybisa. Malarstwo artysty bliskie surrealizmowi od wczesnej młodości - fantastyczne stwory i postacie w wyimaginowanych pejzażach -ewoluowało w kierunku abstrakcji, katastroficzne wizje kosmicznych zderzeń i erupcji.Od lat 70-tych podejmował tematykę religijną. Wykładał na ASP w Warszawie (1954 – 1998).
Uczestnik kilkuset wystaw zbiorowych i ponad 30 indywidualnych na całym świecie. 

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl