Olej na płótnie 135 x 95 cm Wg katalogu z wystawy w Zachęcie - 57 r. pozycja 37 Sygnowany na krosnach - "J. Tchórzewski 57" Na krosnach napisy autorskie Z. Herberta
Wystawiany - Wystawy indywidualne Jerzego Tchórzewskiego, CBWA Zachęta, Warszawa 1957 r.; Galeria Furstenberg, Paryż, 1960 r.; Muzeum Narodowe we Wrocławiu 1980 r. - XXXIV Biennale Internazionale d`Art, Wenecja - Rencontre 68 - Phases, 1968 r.
Literatura - M. Porębski, Wstęp, [w:] Jerzy Tchórzewski, katalog wystawy, Warszawa 1957. - R. Stanisławski, Twórczość Jerzego Tchórzewskiego, "Sztandar Młodych", 25. - 26. V. 1957. - J. Nowosielski, Bez metafory, "Kronika", nr 21, 1957. - E. Jaguer, Espace survolte, w: Jerzy Tchórzewski, Galeria Furstenberg, Paris 1960. - Tchórzewski w Paryżu, "Tygodnik Powszechny", nr 26, 1960. - "Phases", nr 5-6, 1960, s. 19 (reprodukcja).
Malarz, członek-założyciel "Grupy Krakowskiej", związany z międzynarodowym ruchem "Phases". Zadebiutował na Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie w 1948 r. W 1955 r. uczestniczył w "Arsenale". Od 1954 r. pracował jako pedagog w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uhonorowany Nagrodą im. C. K. Norwida (1980), Nagrodą im. Jana Cybisa (1987) oraz Nagrodą Herdera (1993). Wczesny, figuratywny okres twórczości Tchórzewskiego był bliski konwencji surrealistycznej. Od lat 50-tych artysta zaczął malować abstrakcyjne obrazy, budzące skojarzenia z pejzażami kosmicznymi, niekiedy wprowadzał schematyczne postaci ludzkie i zwierzęce. W latach 60-tych zaczął wzbogacać i różnicować fakturę, wykorzystując możliwości grubo zaschniętej farby. Prace J. Tchórzewskiego prezentowane były na 30 indywidualnych wystawach m. in. w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Paryżu, Londynie, Nowym Jorku, Chicago, Brukseli, Lie`ge, Wenecji, Lozannie, Wiedniu. Obraz pochodzi z najbardziej kolorowego okresu w całej twórczości artysty. Bardzo mało obrazów olejnych posiada tak radosną i wieloraką gamę barwną. Obraz ten pokazany był po raz pierwszy na wystawie indywidualnej w Zachęcie w 1957 r., jako ostatni ukończony tuż przed wystawą (anegdota). W latach 1957-1960 J. Tchórzewski nie nadawał obrazom tytułów. Stosował jedynie numerację. Było to zgodne z ówczesnymi tendencjami sztuki abstrakcyjnej - chodziło o to, aby tytuł obrazu abstrakcyjnego nie nasuwał żadnych skojarzeń ze światem rzeczywistym. Faktem jest, że przed wernisażem indywidualnej wystawy w 1960 r. w Paryżu, na którym nie było artysty, na wyraźne życzenie E. Jaguera i Andr Bretona obrazom malarza posiadającym tylko numery (jak wynika z listu do J. Tchórzewskiego) prawdopodobnie Zbigniew Herbert nadał tytuły. Niektóre z nich Tchórzewski pozostawił na stałe i od tego czasu już zawsze swoje prace tytułował.
Urodził się w 1928 r w Siedlcach, zmarł w 1999 r w Warszawie. studia w krakowskiej ASP pod kierunkiem Zbigniewa Pronaszki.. Związany z Grupą Krakowską. Członek założyciel Grupy Krakowskiej obok M. Jaremy, debiut w 1948 r na I Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie. Wystawiał też razem z Międzynarodową Grupą Surrealistów grupą Phases, którą kierował główny ideolog Surrealizmu – Andre Breton. Wziął udział w wystawie w warszawskim Arsenale "Przeciw wojnie, przeciw faszyzmowi" w 1955 r, gdzie zdobył nagrodę. W Warszawie na stałe od pierwszych lat 50-tych - pracuje jako pedagog na ASP do czasu przejścia na emeryturę w 1998 r. W 1986 r otrzymał niezależną Nagrodę im. Jana Cybisa. Malarstwo artysty bliskie surrealizmowi od wczesnej młodości - fantastyczne stwory i postacie w wyimaginowanych pejzażach -ewoluowało w kierunku abstrakcji, katastroficzne wizje kosmicznych zderzeń i erupcji.Od lat 70-tych podejmował tematykę religijną. Wykładał na ASP w Warszawie (1954 – 1998).
Uczestnik kilkuset wystaw zbiorowych i ponad 30 indywidualnych na całym świecie.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl