Akwarela, papier; wym.: 14 x 33 cm; sygn. oł. p.d.: J. Skarżyński I 43.
Praca wystawiana w 2001 na wystawie "Pół wieku metafory" (nalepka na odwrocie). Praca wykonana podczas studiów w Staatliche Kunstgewerbeschule w Krakowie. Placówka, według wyobrażeń nazistów, miała być rodzajem szkoły zawodowej, ale dzięki doskonałym pedagogom (Władysław Jarocki, Stanisław Kamocki, Józef Mehoffer, Fryderyk Pautsch) okazała się ważnym ośrodkiem artystycznym. Uchroniła przed wywozem na roboty do Niemiec i dała możliwość kształcenia malarzom i rzeźbiarzom, tak wybitnym jak Edward Krasiński, Adam Hoffmann, Kazimierz Mikulski, Jerzy Panek, Mieczysław Porębski, Jerzy Nowosielski, Jan Szancenbach czy Tadeusz Brzozowski. Lit.: "Mapy wyobraźni. Surrealne światy Jerzego Skarżyńskiego", Katowice 2012, s. 96.
SKARŻYŃSKI Jerzy
Urodził się w 1924 w Krakowie. W czasie wojny studiował w krakowskiej Kunstgewerbeschule. Malarz i scenograf; w czasie okupacji związany z grupą młodych plastyków i podziemnym teatrem Tadeusza Kantora; 1946-49 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej i ASP w Krakowie; 1948-58 scenograf w "Teatrze Groteska" w Krakowie, wraz z W. Jaremą i K. Mikulskim wywarł znaczący wpływ na styl tego teatru; 1958-1990 wraz z żoną L. Mintycz-Skarżyńską (1920-94) pracował dla Starego Teatru w Krakowie (m.in. "Indyk, Kaligula", "Opera za trzy grosze", "Tango", "Proces", "Hamlet", "Oresteja", "Diabły z Loudun"), dla innych teatrów w kraju i za granicą oraz do filmów ("Sanatorium Pod Klepsydrą", "Pamiętnik znaleziony w Saragossie", "Lalka", "Historia żółtej ciżemki"). Wspólnie z żoną projektowali też scenografię do przedstawień operowych, m.in. do K. Pendereckiego (Hamburg, 1969), "Balu maskowego" G. Verdiego (Warszawa, 1977). Jest wykładowcą Studium Scenografii przy krakowskiej ASP. Zajmuje się także malarstwem, rysunkiem, ilustracją książkową, plakatem; jest profesorem ASP w Krakowie.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 506 122 445 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl