Serigrafia; 79,2 x 68,5 cm (w świetle oprawy) Sygnowany p. d.: J. Nowosielski 1998 r oraz p. d.: 28/50
Serigrafia na podstawie obrazu Prorok na skale, 1958 r., olej, płótno; 50 x 43 cm, reprodukowanego w Jerzy Nowosielski, Wystawa prof. Jerzego Nowosielskiego w Galerii Zachęta w Warszawie 21.03-27.04.2003. Jerzy Nowosielski - malarz abstrakcji, martwych natur, portretów, pejzaży, scen rodzajowych i aktów. W 1940 r. wstąpił na wydział Malarstwa Dekoracyjnego Kunstgewerbeschule w Krakowie do prof. S. Kamockiego. Po dwóch latach zrezygnował i przez rok przebywał w Ławrze św. Jana Chrzciciela pod Lwowem gdzie uczył się malowania ikon. Pobyt ten wywarł znaczący wpływ na jego późniejszą twórczość. W roku 1943 powrócił do Krakowa i związał się z kręgiem Grupy Krakowskiej. Po wojnie podjął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowniach E. Eibischa i H. Rudzkiej-Cybisowej. Przedwojenne wyjazdy do Lwowa zrodziły w nim fascynację prawosławiem i malarstwem ikonowym. Pełne wyzwolenie własnego stylu nastąpiło w roku 1947. Można go nazwać "świadomym prymitywizmem", w którym przedmioty nie tracą swej realności, przez co stają się komunikatywne, pełne wdzięku, emanują specyficznym spokojem i statycznym wyważeniem płócien. Twórczość Nowosielskiego należy do najbardziej oryginalnych zjawisk polskiej sztuki XX wieku. Jej wyróżniającą się cechą jest charakterystyczna podwójność - splot wartości tradycyjnych ze wzorami nowoczesnymi. Czerpanie z malarstwa ikonowego widoczne jest w: sposobie uproszczenia i płaskim traktowaniu postaci, jej wydłużeniu, rytmice graficznego konturu. Dla zwartości budowy obrazu oraz koncentracji na ściśle określonych motywach, eliminuje wszystko, co zbędne, operuje niewielką skalą kolorów. Malarz często wystawiał swoje prace na indywidualnych wystawach w TPSP w Krakowie, ZPAP w Katowicach, Łodzi, Warszawskiej Zachęcie, Wrocławiu, Stanach Zjednoczonych, Lwowie, Lipsku, Wiedniu, Londynie, Rzymie i in.
Urodził się w Krakowie. W 1940 rozpoczął studia w krakowskiej Kunstgewerbeschule. Od 1944 członek Polskiej Akademii Umiejętności. Członek Grupy Młodych Plastyków i Grupy Krakowskiej. W latach 1976-1992 profesor ASP w Krakowie.
Malarz, rysownik, scenograf, twórca kompozycji figuralnych, martwych natur, aktów, pejzaży i obrazów sakralnych, w których łączy elementy nowoczesne z wpływami sztuki bizantyjskiej (Podwójny portret, Toaleta, Martwa natura fantastyczna); jego niepowtarzalny styl charakteryzuje się stosowaniem płaskiego układu barwnych plam obwiedzionych czystą linią konturu i syntetyzującym widzeniem codzienności; ikoniczność jego malarstwa o tematyce sakralnej polega na przywołaniu mistyki ruskich lub bizantyjskich ikon oraz na geometrycznych podziałach wyodrębniających centrum i pobocze kompozycji. Jest autorem licznych polichromii w kościołach (m.in. w kościoła św. Ducha w Nowych Tychach, kościoła w Wesołej koło Warszawy, cerkwi w Lourdes we Francji) oraz ikonostazów (np. w cerkwi Zaśnięcia Matki Bożej w Krakowie); Kraków-Azory, 1978, kościół Św. Ducha w Tychach), ikonostas cerkwi prawosławnej w Krakowie (1972). Ponadto prace w licznych zbiorach muzealnych w Polsce i w kolekcjach prywatnych (USA, Kanada, Francja, Niemcy).
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl