olej/deska, 47,5 x 22 cm sygnowany i datowany na odwrocie: `J. NOWOSIELSKI 1948`
Estymacja: 25 000 - 40 000 zł
POCHODZENIE: Galeria Starmach, Kraków
WYSTAWY: 2003 Warszawa, Zachęta Państwowa Galeria Sztuki
LITERATURA: Jerzy Nowosielski, Galeria Starmach, Fundacja Nowosielskich, Kraków 2003, reprodukowany, s. 25, il. 43.
Dziwny kształt piękna, wyrażający się u nadrealistów groteskowymi przedstawieniami i tajemniczą atmosferą, "zaadoptował" Nowosielski w swoich pracach z lat czterdziestych. Robił wtedy wiele rysunków, akwareli, gwaszy i olei na deskach, w których dominowały przyciemnione, brunatne kolory i nieco toporna kreska. Jego martwe natury, akty, portrety i pejzaże, były równie niepokojące formalnie i nastrojowo co u surrealistów. Zwłaszcza portrety kobiet i mężczyzn w ciężkich płaszczach z kołnierzami, w najróżniejszych nakryciach głowy: kapeluszach, grubych czapach, szubach i chustach. Nie znajdziemy tu ozdobników i idealizacji portretowanych, ale jakąś brzydotę, nieporadność i jakby świadomą naiwność. Ekspresyjna deformacja i pewna komiczność, której rodowodu można by doszukiwać się tak w surrealizmie jak i awangardowym teatrze tamtych czasów, w portretach Nowosielskiego, jest próbą stworzenia obrazów, które burzyłyby logiczny porządek rzeczywistości.
Andrzej Szczepaniak
Portret Nowosielskiego niczego nie odkrywa, niczego nie odsłania, nie demaskuje. Jest spotkaniem t e g o d r u g i e g o, spojrzeniem prosto w twarz czyjejś tajemnicy. A takie spojrzenie - wiemy to od Levinasa - niczego nie rejestruje, nie konotuje. Patrzeć komuś w twarz to nie dostrzegać nawet koloru jego oczu, niczego, co by można wpisać do jego ankiety paszportowej. Dlatego może Nowosielski zaciemnia, zaciera nawet twarze jego postaci - świętych i świeckich. Respektuje ich inność. Nie tylko i nie tyle osobowość, co o s o b n o ś ć. Co nie znaczy, żeby o nich niczego nie wiedział, żeby ich - w sobie właściwy, dyskretny sposób - nigdy do końca nie odgadywał.
Mieczysław Porębski, Realizm eschatologiczny Jerzego Nowosielskiego [w:] Jerzy Nowosielski, Starmach Gallery, Kraków 1990, s. 17.
Urodził się w Krakowie. W 1940 rozpoczął studia w krakowskiej Kunstgewerbeschule. Od 1944 członek Polskiej Akademii Umiejętności. Członek Grupy Młodych Plastyków i Grupy Krakowskiej. W latach 1976-1992 profesor ASP w Krakowie.
Malarz, rysownik, scenograf, twórca kompozycji figuralnych, martwych natur, aktów, pejzaży i obrazów sakralnych, w których łączy elementy nowoczesne z wpływami sztuki bizantyjskiej (Podwójny portret, Toaleta, Martwa natura fantastyczna); jego niepowtarzalny styl charakteryzuje się stosowaniem płaskiego układu barwnych plam obwiedzionych czystą linią konturu i syntetyzującym widzeniem codzienności; ikoniczność jego malarstwa o tematyce sakralnej polega na przywołaniu mistyki ruskich lub bizantyjskich ikon oraz na geometrycznych podziałach wyodrębniających centrum i pobocze kompozycji. Jest autorem licznych polichromii w kościołach (m.in. w kościoła św. Ducha w Nowych Tychach, kościoła w Wesołej koło Warszawy, cerkwi w Lourdes we Francji) oraz ikonostazów (np. w cerkwi Zaśnięcia Matki Bożej w Krakowie); Kraków-Azory, 1978, kościół Św. Ducha w Tychach), ikonostas cerkwi prawosławnej w Krakowie (1972). Ponadto prace w licznych zbiorach muzealnych w Polsce i w kolekcjach prywatnych (USA, Kanada, Francja, Niemcy).
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl