Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
NOWOSIELSKI Jerzy | Portret, 1978 r.

Jerzy NOWOSIELSKI (1923 Kraków - 2011 Kraków)

Portret, 1978 r.

olej/płótno
50 x 70 cm
sygnowany i datowany na odwrociu: `Jerzy Nowosielski 1978`
OPINIE:
W załączeniu ekspertyza Fundacji Nowosielskich

Krakowski malarz, rysownik, scenograf. Jeden z najwybitniejszych polskich artystów drugiej połowy dwudziestego wieku, zmarły w lutym tego roku. Na początku swej drogi artystycznej był asystentem Tadeusza Kantora, a także członkiem Grupy Młodych Plastyków i Grupy Krakowskiej. W latach 1976-1992 pracował jako Profesor krakowskiej ASP. Jerzy Nowosielski jest twórcą kompozycji figuralnych, martwych natur, aktów, pejzaży i obrazów sakralnych, w których łączy elementy nowoczesne z wpływami sztuki bizantyjskiej. Niepowtarzalny styl malarza charakteryzuje się stosowaniem płaskiego układu barwnych plam obwiedzionych czystą linią konturu i syntetyzującym widzeniem codzienności. W 1971 roku Nowosielski zaprojektował dla wrocławskiego Teatru Polskiego scenografię i kostiumy utrzymane w czerni do współczesnej adaptacji "Antygony" Helmuta Kajzara. Od tego czasu datuje się wypracowanie "czarnego" stylu w jego twórczości, dominującego do końca lat siedemdziesiątych. Oferowany portret kobiety jest doskonałym reprezentantem tej stylistyki. Tak jak w innych wizerunkach kobiet z tego okresu (m. in. w "Aktach w ciemni"), charakterystyczna wibrująca czerwień kreski odcina się od głębokiej czerni tła. Gama barwna jest zawężona wyłącznie do odcieni czerwieni i oranżu. Tę hipnotyzującą kolorystykę malarz łączy w portrecie z 1978 roku z typowym dla siebie syntetycznym potraktowaniem ludzkiej figury. Przemyślane uproszczenie form szczególnie daje się zauważyć w sposobie prowadzenia konturu. Artysta przedstawił twarz pełną realnych emocji, która jednocześnie przypomina maskę dramatyczną lub plemienną. To pozwala uznać oferowany przez nas portret za jeden z najciekawszych obrazów stworzonych przez malarza w latach siedemdziesiątych.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
NOWOSIELSKI Jerzy

Urodził się w Krakowie. W 1940 rozpoczął studia w krakowskiej Kunstgewerbeschule. Od 1944 członek Polskiej Akademii Umiejętności. Członek Grupy Młodych Plastyków i Grupy Krakowskiej. W latach 1976-1992 profesor ASP w Krakowie.
Malarz, rysownik, scenograf, twórca kompozycji figuralnych, martwych natur, aktów, pejzaży i obrazów sakralnych, w których łączy elementy nowoczesne z wpływami sztuki bizantyjskiej (Podwójny portret, Toaleta, Martwa natura fantastyczna); jego niepowtarzalny styl charakteryzuje się stosowaniem płaskiego układu barwnych plam obwiedzionych czystą linią konturu i syntetyzującym widzeniem codzienności; ikoniczność jego malarstwa o tematyce sakralnej polega na przywołaniu mistyki ruskich lub bizantyjskich ikon oraz na geometrycznych podziałach wyodrębniających centrum i pobocze kompozycji. Jest autorem licznych polichromii w kościołach (m.in. w kościoła św. Ducha w Nowych Tychach, kościoła w Wesołej koło Warszawy, cerkwi w Lourdes we Francji) oraz ikonostazów (np. w cerkwi Zaśnięcia Matki Bożej w Krakowie); Kraków-Azory, 1978, kościół Św. Ducha w Tychach), ikonostas cerkwi prawosławnej w Krakowie (1972). Ponadto prace w licznych zbiorach muzealnych w Polsce i w kolekcjach prywatnych (USA, Kanada, Francja, Niemcy).

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl