olej, płótno; 81 x 99 cm; na odwrocie ołówkiem: R. 8.| Nowosielski J
Jerzy Nowosielski studiował w krakowskiej Kunstgewerbeschule, a po wyzwoleniu naukę kontynuował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie do 1947 roku. Dyplom otrzymał w pracowni E. Eibischa. Był założycielem i członkiem Stowarzyszenia Artystycznego "Grupa Krakowska". Od 1976 roku do 1992 roku zajmował się jako profesor nauczaniem w swojej macierzystej uczelni. Głęboka fascynacja malarstwem ikonowym przeżyta jeszcze w latach czterdziestych zaważyła na całej twórczości artysty. Nadała piętno niepowtarzalności kompozycjom tego jednego z wybitniejszych polskich artystów współczesnych. Nowosielski brał udział w licznych wystawach odbywających się w Polsce od roku 1945 oraz za granicą, między innymi w Wenecji w 1956, Sao Paulo w 1958, Nowym Jorku, w Mediolanie, w Paryżu, Londynie, Wiedniu w 1963, Sztokholmie w 1978. Malarz jest autorem wielu polichromii w obiektach sakralnych, między innymi w cerkwi Zaśnięcia Matki Bożej w Krakowie, w kościele parafialnym w Wesołej pod Warszawą, w kościele ojców Reformatów w Krakowie, w kościele Św. Ducha w Tychach. Dzieła artysty znajdują się w ważniejszych kolekcjach sztuki współczesnej, zarówno prywatnych, jak i państwowych.
Urodził się w Krakowie. W 1940 rozpoczął studia w krakowskiej Kunstgewerbeschule. Od 1944 członek Polskiej Akademii Umiejętności. Członek Grupy Młodych Plastyków i Grupy Krakowskiej. W latach 1976-1992 profesor ASP w Krakowie.
Malarz, rysownik, scenograf, twórca kompozycji figuralnych, martwych natur, aktów, pejzaży i obrazów sakralnych, w których łączy elementy nowoczesne z wpływami sztuki bizantyjskiej (Podwójny portret, Toaleta, Martwa natura fantastyczna); jego niepowtarzalny styl charakteryzuje się stosowaniem płaskiego układu barwnych plam obwiedzionych czystą linią konturu i syntetyzującym widzeniem codzienności; ikoniczność jego malarstwa o tematyce sakralnej polega na przywołaniu mistyki ruskich lub bizantyjskich ikon oraz na geometrycznych podziałach wyodrębniających centrum i pobocze kompozycji. Jest autorem licznych polichromii w kościołach (m.in. w kościoła św. Ducha w Nowych Tychach, kościoła w Wesołej koło Warszawy, cerkwi w Lourdes we Francji) oraz ikonostazów (np. w cerkwi Zaśnięcia Matki Bożej w Krakowie); Kraków-Azory, 1978, kościół Św. Ducha w Tychach), ikonostas cerkwi prawosławnej w Krakowie (1972). Ponadto prace w licznych zbiorach muzealnych w Polsce i w kolekcjach prywatnych (USA, Kanada, Francja, Niemcy).
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl