Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
NOWOSIELSKI Jerzy | Dziewczyny na statku, 1981 r.

Jerzy NOWOSIELSKI (1923 Kraków - 2011 Kraków)

Dziewczyny na statku, 1981 r.

olej/płótno, 80 x 100 cm
sygnowany, datowany i opisany na odwrocie u góry: `"Dziewczyny na statku" | Jerzy Nowosielski, 13 grudnia 1981 Kraków`


Estymacja: 300 000 - 400 000 zł

POCHODZENIE:
Aukcja Fundacji Nowosielskich 1996, Kraków
kolekcja prywatna, Kraków
Galeria Starmach, Kraków
kolekcja prywatna, Kraków

WYSTAWY:
1987 Wrocław, Galeria "W Pasażu"; 1987 Lipsk, Polisches Institut
1989 Katowice, BWA; 1990 Lwów, Lwowska Galeria Obrazów
1990 Radom, Muzeum Okręgowe; 1990, Zeist, Kunst Uit Krakau, Slot Zeist
1991 Gdańsk, Galeria Arche
1991 Białystok, Galeria Arsenał
1992 Kraków, Jerzy Nowosielski, Galeria Starmach; 1992 Sosnowiec, Kolekcja Galerii Starmach, Miejska Galeria Sztuki Extravagance
1998 Warszawa, Jerzy Nowosielski, Kobiety we wnętrzu, Galeria Kordegarda
2003 Warszawa, Jerzy Nowosielski, Zachęta Państwowa Galeria Sztuki


LITERATURA:
Kunst uit Krakau vanaf 1947, Slot Zeist, Zeist 1990, reprodukowany.
Jerzy Nowosielski, Galeria Starmach, Kraków 1992, reprodukowany, s. 5.
Kolekcja Galerii Starmach w Miejskiej Galerii Sztuki Extravagance, Sosnowiec, 1992, reprodukowany na fotografii wystawy Jerzego Nowosielskiego w Galerii Starmach, 1992
Artyści Galerii Starmach, Kraków, 1992, reprodukowany na fotografii wystawy Jerzego Nowosielskiego w Galerii Starmach, 1992.
J Madeyski, D. Kazimierska - Nyczek, T. Nyczek, Jerzy Nowosielski, Arkady, Warszawa1992, reprodukowany, il. 36, s. 61.
Nowosielski, Obrazy i rysunki, Fundacja Nowosielskich, Galeria Starmach, Aukcja 8 czerwca 1996, reprodukowany, il. 13 oraz na okładce.
Jerzy Nowosielski, Kobiety we wnętrzu/Women in an Interior, Galeria Kordegarda, Wydawnictwo Galerii Zachęta, Warszawa 1998, reprodukowany, s. 5.
Jerzy Nowosielski, Zachęta Państwowa Galeria Sztuki, Warszawa 2003, reprodukowany, s. 20.
Jerzy Nowosielski, Galeria Starmach, Fundacja Nowosielskich, Kraków 2003, reprodukowany, poz. kat. 613, s. 507.
K. Czerni, Jerzy Nowosielski, Wydawnictwo Znak, Kraków 2006, reprodukowany, s. 107.

"Najdroższe w Polsce - Rekordową cenę za dzieło żyjącego malarza polskiego - 45 tys. zł - zapłacono 9.06.1996 r. za płótno Jerzego Nowosielskiego Dziewczyny na statku (80 x 100 cm), namalowane w 1982 r."
Księga Rekordów Guinnessa, 1997


Nieustająca fascynacja Nowosielskiego kobietą, uduchowieniem jej cielesności, dającym możliwość połączenia w jednym, odwiecznego konfliktu sacrum i profanum, widoczna jest również w serii prac Porwanie Europy i Dziewczyn na statku. Europa - fenicka księżniczka, która została uprowadzona przez Zeusa, córka Mediterraneum i matka pierwszych Europejczyków: króla Krety Minosa i walecznego Sarpedona, dająca początek naszemu kontynentowi, zaginęła bezpowrotnie. Na próżno szukano jej wszędzie, do dzisiaj nie odnaleziono. Nie znaczy to jednak, że zaprzestano poszukiwań. Wyzwania podejmują się dziś artyści - poeci i malarze i każdy z nich czyni to na swój sposób. Jakie są tego efekty? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, ale warto popatrzeć na obrazy Nowosielskiego. Malarz szuka zagubionej Europy na opustoszałych, współczesnych promach, które jak antyczne okręty, uwożą w nieznane i porywają dziewczęta za wielką wodę. Patrząc na Europę Nowosielskiego, jesteśmy jednocześnie towarzyszami podróży w głąb malarskiej wyobra¼ni, która kultywuje ideał kobiecego ciała, adoruje jego kształty, przenosząc go tym samym w ponadzmysłowy wymiar.

Andrzej Szczepaniak


Gdzie było szukać wtedy Europy? Nowosielski powiedziałby, że gdzieś między Partenonem a Kaabą, helleńską figuracją i pustynną abstrakcją, co zaowocować miało ikoną Bogurodzicy, gdzie "upojone dramatem rzeczywistości biologicznej, pełne napięć i targane sprzecznościami doświadczenia religijne i sztuka religijna chrześcijańskiego hellenizmu spotkały się z nieziemskim spokojem, z niewypowiedzianą duchowością i słodyczą wielkiej, abstrakcyjnej sztuki, malarstwem i architektura islamu." (J.N.: Między Kaabą a Parthenonem).

Mieczysław Porębski, Metahistoria. Porwanie Europy [w:] Jerzy Nowosielski, Zachęta Państwowa Galeria Sztuki, Warszawa 2003, s. 13.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
NOWOSIELSKI Jerzy

Urodził się w Krakowie. W 1940 rozpoczął studia w krakowskiej Kunstgewerbeschule. Od 1944 członek Polskiej Akademii Umiejętności. Członek Grupy Młodych Plastyków i Grupy Krakowskiej. W latach 1976-1992 profesor ASP w Krakowie.
Malarz, rysownik, scenograf, twórca kompozycji figuralnych, martwych natur, aktów, pejzaży i obrazów sakralnych, w których łączy elementy nowoczesne z wpływami sztuki bizantyjskiej (Podwójny portret, Toaleta, Martwa natura fantastyczna); jego niepowtarzalny styl charakteryzuje się stosowaniem płaskiego układu barwnych plam obwiedzionych czystą linią konturu i syntetyzującym widzeniem codzienności; ikoniczność jego malarstwa o tematyce sakralnej polega na przywołaniu mistyki ruskich lub bizantyjskich ikon oraz na geometrycznych podziałach wyodrębniających centrum i pobocze kompozycji. Jest autorem licznych polichromii w kościołach (m.in. w kościoła św. Ducha w Nowych Tychach, kościoła w Wesołej koło Warszawy, cerkwi w Lourdes we Francji) oraz ikonostazów (np. w cerkwi Zaśnięcia Matki Bożej w Krakowie); Kraków-Azory, 1978, kościół Św. Ducha w Tychach), ikonostas cerkwi prawosławnej w Krakowie (1972). Ponadto prace w licznych zbiorach muzealnych w Polsce i w kolekcjach prywatnych (USA, Kanada, Francja, Niemcy).

Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.

Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl