Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
NOWOSIELSKI Jerzy | Bez tytułu (Tychy), ok. 1982-1984

Jerzy NOWOSIELSKI (1923 Kraków - 2011 Kraków)

Bez tytułu (Tychy), ok. 1982-1984

akwarela, ołówek/karton, 32,4 x 22,9 cm
sygnowany i opisany w prawym dolnym rogu: `J. N. TYCHY`


Estymacja: 12 000 - 20 000 zł

POCHODZENIE:
bezpośrednio od artysty


Trudna ikonograficzna problematyka tego wyzwania naprowadziła mnie na pomysł przedstawienia "Kosmicznej Pneumatofanii", czyli działania Trzeciej Osoby Boskiej w całym historycznym obszarze Ekonomii Zbawienia. Zrezygnowałem więc z obrazowania historycznej Pięćdziesiątnicy wg Dziejów Apostolskich na rzecz uobecnienia kosmicznej Pięćdziesiątnicy na przestrzeni całej historii. Oczywiście centralną postacią pozostaje Maria Theotokos. Jest Ona w postaci Orantki ulokowana na tle ołtarza i tabernaculum. Poza tym jest rozmiarami największa (7m wys. od pasa, przekrój, a właściwie średnica aureoli - 3m, wielkość samej twarzy - 1.5m). Po stronie przeciwnej, na antypodach niejako historii świętej umieszczam scenę "Wygnania z Raju". Ale zaraz obok niej w miejsce Protoewangelii, podzieloną na dwie części daję scenę Zwiastowania N.M.P. W prostej linii biegnącej w kierunku ołtarza lokuję "Chrzest w Jordanie", jako jedną z głównych manifestacji działania Ducha Św. W ramionach północnym i południowym sceny analogiczne i opozycyjne zarazem - Przemienienie i Ukrzyżowanie. Oba te fakty przez świadomość chrześcijańską rozpatrywane być muszą i mogą jedynie w zasięgu działania Ducha Św. zgodnie z najstarszą i nowszą tradycją chrześcijańską. Pozostałe pola ogromnej płaszczyzny ściętej piramidy wypełniam wielkimi, średnimi i małymi postaciami Świętych Pańskich w całej ich różnorodności i indywidualnej niepowtarzalności. Od proroków, praojców, świętych Starego Przymierza, poprzez chór dwunastu i siedemdziesięciu apostołów, Ojców, Doktorów, Męczenników i Męczennic, anachoretów, mnichów, po postaci najbardziej aktualne, aż do naszych czasów, których jesteśmy świadkami. Wszyscy Oni są obecni w kosmicznej Izbie Syjońskiej i wszyscy są przedmiotem operacji Ducha Św. Na tym wyczerpuję program ikonograficzny kościoła w Tychach. Zamierzam uszanować delikatną siatkę konstrukcji drewnianej, nie naruszać jej wyra¼nie zarysowanych podziałów abstrakcyjnych, przeciwnie lokować figuralne malowidła w ścisłym powiązaniu z istniejącą już strukturą plastyczną wielkich płaszczyzn surowego drzewa.

Jerzy Nowosielski, Program ikonograficzny kościoła pw. Zesłania Ducha Św. w Tychach, Kraków, 13 XII 1982 (maszynopis)

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
NOWOSIELSKI Jerzy

Urodził się w Krakowie. W 1940 rozpoczął studia w krakowskiej Kunstgewerbeschule. Od 1944 członek Polskiej Akademii Umiejętności. Członek Grupy Młodych Plastyków i Grupy Krakowskiej. W latach 1976-1992 profesor ASP w Krakowie.
Malarz, rysownik, scenograf, twórca kompozycji figuralnych, martwych natur, aktów, pejzaży i obrazów sakralnych, w których łączy elementy nowoczesne z wpływami sztuki bizantyjskiej (Podwójny portret, Toaleta, Martwa natura fantastyczna); jego niepowtarzalny styl charakteryzuje się stosowaniem płaskiego układu barwnych plam obwiedzionych czystą linią konturu i syntetyzującym widzeniem codzienności; ikoniczność jego malarstwa o tematyce sakralnej polega na przywołaniu mistyki ruskich lub bizantyjskich ikon oraz na geometrycznych podziałach wyodrębniających centrum i pobocze kompozycji. Jest autorem licznych polichromii w kościołach (m.in. w kościoła św. Ducha w Nowych Tychach, kościoła w Wesołej koło Warszawy, cerkwi w Lourdes we Francji) oraz ikonostazów (np. w cerkwi Zaśnięcia Matki Bożej w Krakowie); Kraków-Azory, 1978, kościół Św. Ducha w Tychach), ikonostas cerkwi prawosławnej w Krakowie (1972). Ponadto prace w licznych zbiorach muzealnych w Polsce i w kolekcjach prywatnych (USA, Kanada, Francja, Niemcy).

Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.

Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:

tel.: 022 818 94 68
tel. kom.: 0 601 808 148
e-mail:
aukcje@artinfo.pl
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl