Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
MIERZEJEWSKI Jerzy | MORZE I, 1987

Jerzy MIERZEJEWSKI (1917 Kraków - 2012 Warszawa)

MORZE I, 1987

olej na płótnie, 89 x 116 cm,
na odwrocie "513" (numer w katalogu dzieł artysty) oraz na krośnie autorska metryczka obrazu.

"Drugi syn Jacka Mierzejewskiego i Stanisławy z domu Brzezińskiej. Ojciec jego był wybitnym malarzem polskiego Modernizmu. Zmarł na gruźlicę w 1925 roku w wieku 41 lat. Jerzy miał wówczas 8 lat, jego brat Andrzej, który również został malarzem, lat 10. Tradycja rodzinna ma często moc równą przeznaczeniu. Jest przeznaczeniem. Usytuowanie w takiej tradycji wymusza rzemieślniczą rzetelność, powagę powołania, poczucie wysokich wymagań. To zobowiązanie. Dzieciństwo spędzone na wsi, w Piotrowicach, majątku rodzinnym, przemijało w atmosferze skupionej ciszy wokół śmiertelnie chorego ojca. Malował on do ostatnich chwil życia. Piszący o Jerzym Mierzejewskim zwracali uwagę na to, że w przeciwieństwie do brata Andrzeja, jego droga do malarstwa nie była prosta i oczywista. [...].


Ważnym etapem artystycznego życia była praca w łódzkiej Szkole Filmowej, w której byl profesorem. Uświadomiła mu ona zasadniczą odrębność obrazu sztalugowego, wbrew nowoczesnym tendencjom do szukania raczej syntezy niż odrębności poszczególnych gałęzi sztuki. W swojej krótkiej autobiografii w katalogu wydanym z okazji wystawy w Galerii Związku Polskich Artystów Plastyków, Mierzejewski napisał: "Malując przez cały czas mojej pracy pedagogicznej, zmuszony byłem do konfrontacji struktury dzieła filmowego i obrazu malarskiego. Z doświadczeń tych wyciągnąłem wiele konstruktywnych wniosków. Przede wszystkim wyrobiłem sobie pogląd na to, czym jest treść dla dzieła sztuki i przy pomocy jakich środków formalnych treść tę wypowiedzieć, by osiągnąć dzieło spoiste. Uzmysłowiłem sobie również, że w przeciwieństwie do filmu, podstawowa cecha obrazu malarskiego - jednoczesność postrzegania - stanowi fundamentalną siłę malarstwa. Zawarta w obrazie energia twórcza emanuje zawsze, a więc jest od czasu niezależna, z natury ponadczasowa" […].


Obrazy Mierzejewskiego są jakby przesłonięte lekko zakurzonymi, rozbłękitnionymi szybami. To za sprawą powidokowych barw. Obrazy wydobyte ze wzrokowej pamięci, w których zachowało się tylko co najistotniejsze. Są na tyle silne, że stoją jeszcze po stronie życia, lecz odnosimy wrażenie, że lada moment zacznie się w nich proces starzenia, że kontury rozmyją się, a one same zapadną się w ciemność. Ta ciemność, którą przywołują, która jakby niewidzialnie je spowija, to jest właśnie owa tajemnica, o której mówi Mierzejewski". […].

Rozpiętość błękitu w tym malarstwie jest zadziwiająca w swoim bogactwie, od błękitu bliskiego szarości do błękitu, gdzie pobrzmiewa ton zielony. Upodobanie to skłoniło artystę do podjęcia malowania morskich pejzaży. [...] Błękit jest nam bliski przede wszystkim jako kolor nieba. Bledszy i chłodniejszy, ocierający się o szarość i zieleń, wywołuje w naszych szerokościach wrażenie pustej i bezgranicznej przestrzeni. Głębokie morza wchłaniają ten kolor i rozmaicie go odbijają, od stłumionego kobaltu do świetlisty lazur. Można tego bogactwa doświadczyć w szczególności w obrazach morza, które dla każdego malarza jest trudnym wyzwaniem. Błękit jest barwą najdalszych miejsc i ostatecznych stopni niedostępnych życiu. Jest on oznaką życia duchowego, a w fioletowych odmianach jest oznaką martwoty ciała" (Maciej Mazurek, w katalogu wystawy Mierzejewskich w warszawskim Muz. Narodowym, 2004).

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
MIERZEJEWSKI Jerzy
Jerzy Mierzejewski (ur. 1917 r. w Krakowie) w latach 1937-1939 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni prof. Mieczysława Kotarbińskiego. Dyplom uzyskał w 1956 r. W latach 1944-1946 uczestniczył w organizacji i pierwszych wystawach Związku Polskich Artystów Plastyków, w latach 1954-1960 był prezesem sekcji malarskiej Związku w Warszawie. Związany był również z Wyższą Szkołą Teatralną i Filmową w Łodzi, gdzie pełnił funkcję dziekana Wydziału Operatorskiego, Wydziału Reżyserii, a także prorektora. W 1976 r. został mianowany profesorem nadzwyczajnym, a w 1990 r. profesorem zwyczajnym. Przez długi czas przebywał za granicą, wiele wystawiał w Stanach Zjednoczonych, Holandii, Belgii, Niemczech, między innymi na wystawie "The Selective Eye" w Grown Tower Gallery w Los Angeles (1970), gdzie obok prac J. Mierzejewskiego eksponowane były dzieła Picassa, Chagalla, Braque`a. Pod koniec lat 80. artysta powrócił na stałe do Polski. W 1997 był laureatem Nagrody im. J. Cybisa. W 2004 r. w Muzeum Narodowym w Warszawie odbyła się duża wystawa Mierzejewskich - Jerzego, jego brata, Andrzeja oraz ich ojca, Jacka. W 2006 r. Jerzy Mierzejewski otrzymał tytuł Doktora Honoris Causa PWSFTviT w Łodzi.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl