Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
DUDA-GRACZ Jerzy | Obraz 2414 - Rybokarty - Requiem dla PGR-u, 1999

Jerzy DUDA-GRACZ (1941-2004)

Obraz 2414 - Rybokarty - Requiem dla PGR-u, 1999

olej, płyta; 69 x 100 cm;
sygn. l. d.: DUDA GRACZ. 2414/99.;
na odwrocie z lewej u góry nr 16; poniżej 2414; obok nalepka autorska z informacjami o obrazie;

Obraz ujęty w: Duda Gracz. Obrazy prowincjonalno-gminne. Kresy polskie 2000 (red. M. Branicka), Biblioteka Śląska, Katowice 2000, il. 56, s. 125

Malarstwo Jerzego Dudy-Gracza charakteryzowało się wnikliwą obserwacją otaczającej go rzeczywistości z dużą dawką satyryzmu i groteski. Artysta bez obaw przedstawiał to co najgorsze w otaczającym nas świecie - brzydotę, ludzką głupotę, chamstwo. Z jednej strony każdy chce uciec od tej negatywnej strony ludzkości, z drugiej jednak - każdy czuje do niej niewyjaśniony pociąg i nie potrafi powstrzymać zainteresowania. Na tych skrajnych emocjach Duda-Gracz buduje swoją twórczość.
Malarstwo artysty, a także emocje jakie wzbudza, trafnie opisuje Wojciech Skrodzki: "W czym tkwią przyczyny zarówno owego dystansu tak zwanego środowiska, jak i entuzjazmu publiczności? Najogólniej mówiąc faktem jest, że Duda Gracz niezwykle żywo i trafnie odczuwa autentyczną atmosferę współczesnego życia i że udaje mu się to wyrazić w malarstwie w sposób sugestywny, niezwykle adekwatny i czytelny - a więc szarga wzniosłość sztuki malarskiej, zjednując sobie jednocześnie powodzenie, jest bystry i odważny."

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
DUDA-GRACZ Jerzy
Urodził się w 1941 w Częstochowie. W 1989 otrzymał dyplom na Wydziale Grafiki w Katowicach. W 1984 jego prace wystawiane były na weneckim Biennale Sztuki W swej twórczości często posługuje się pastiszem, groteską, karykaturą postaci ludzkich. Satyryk, reprezentuje ostry program publicystyczno - moralizatorski i osąd nad zdeprawowanym człowiekiem współczesnym, tworzy sceny rodzajowe, oparte na tradycji malarskiego surrealizmu i ekspresjonizmu. Jego obrazy zobaczyć można w czołowych Muzeach Narodowych (Kraków, Warszawa, Gdańsk, Poznań), a także w Muzeum Sztuki w Łodzi. Zmarł w listopadzie 2004 r. podczas pleneru w Łagowie.
Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl