olej, płyta; 80 x 60 cm; sygn. i dat. l. d.: DUDA GRACZ. 2374 / 98. Na odwrocie nalepka autorska z informacjami o pracy
Twórczość Dudy-Gracza zalicza się do tematyki ludzkiej rzeczywistości, którą artysta kontempluje przez całe życie. W pracach przedstawia postacie ludzkie o karykaturalnie zdeformowanych twarzach, w ten sposób obnażając ich wady. Ukazuje świat tragiczny w często idealnej scenerii. Proponowany Państwu obraz powstał w 1998 roku. Przedstawia dwie kobiety ujęte w niskiej perspektywie na tle lasu sosnowego i błękitnego nieba. Namalowane postacie znacznie różnią się między sobą anatomią oraz gamą barwną nadaną przez malarza. Wyższa i młodsza przedstawiona jest w ciemnej tonacji, jej twarz ukazuje wyniosłość i gniew. Starsza zerka na nią z ukosa, przedstawiona jest w błękitnej tonacji, zależność między nimi jest niewiadoma. Widoczny jest kontrast między ciepłym jesiennym popołudniem, oddanym poprzez złociste liście drzew a postaciami kobiet. Podobnie dzieje się z planami. Pierwszy plan oddany jest w ciemnej tonacji, ilustrujący grozę danej sceny. Wyższa partia ukazana jest w jasnej kolorystyce, malarz w ten sposób ilustruje spokój natury. Twórczość artysty wyróżnia się poprzez oryginalną, pozbawioną cech naśladownictwa stylistykę. Wirtuozeria warsztatowa i moralizatorski styl sprawiają, że prace artysty były namacalnym śladem rozważań malarza nad życiem.
DUDA-GRACZ Jerzy
Urodził się w 1941 w Częstochowie. W 1989 otrzymał dyplom na Wydziale Grafiki w Katowicach. W 1984 jego prace wystawiane były na weneckim Biennale Sztuki W swej twórczości często posługuje się pastiszem, groteską, karykaturą postaci ludzkich. Satyryk, reprezentuje ostry program publicystyczno - moralizatorski i osąd nad zdeprawowanym człowiekiem współczesnym, tworzy sceny rodzajowe, oparte na tradycji malarskiego surrealizmu i ekspresjonizmu. Jego obrazy zobaczyć można w czołowych Muzeach Narodowych (Kraków, Warszawa, Gdańsk, Poznań), a także w Muzeum Sztuki w Łodzi. Zmarł w listopadzie 2004 r. podczas pleneru w Łagowie.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl