olej, płyta; 80 x 61 cm; sygn. l. d.: DUDA GRACZ AE 2165/ 97 AE; na odwrocie nalepka autorska z tytułem: OBRAZ 2165/ NADRZECZE-MOSTEK /, datą: 1997, techniką wykonania i wymiarami; na krośnie powtórzona data: 16 V 97
Twórczość Jerzego Dudy-Gracza około połowy lat 90. ulega pewnej zmianie. Artysta większa uwagę zaczyna zwracać na pejzaż, który staje się głównym bohaterem jego dzieł, przytłaczając niejako niewielkie postacie. Lechosław Lameński tak pisał o pejzażach Dudy-Gracza: "Fascynacja ta zaczęła się kilka lat wcześniej, w 1994 roku, gdy Jerzy Duda-Gracz zaczął regularnie przyjeżdżać na Roztocze. Powstały wówczas liczne obrazy inspirowane przez roztoczańską przyrodę, malowane w Zwierzyńcu, Gorajcu, Topólczy. Obrazy malowane z potrzeby serca, chęci zatrzymania w kadrze tego co ulotne i przemijające dowodzą dobitnie wrażliwości na piękno natury." Z całą pewnością poza roztoczańską przyrodą inspirację dawały mu okolice Łagowa, dokąd artysta często w tym czasie wyjeżdżał na plenery. Oferowany obraz jest przyjemną scenką ukazującą dwójkę dzieci na maleńkiej drewnianej kładce położonej nad wąską rzeczką. Otaczająca ich zieleń drzew i traw zachwyca swoją czystością i soczystością. W tle prześwituje błękit nieba z różową poświatą, zwiastującą zbliżający się wieczór. W pracy tej można odnaleźć wiele analogii z innymi znanymi pracami Jerzego Dudy-Gracza z tego okresu. (por. np.: Nadrzecze - plotkarki, 1997; olej, płyta, 80 x 61 cm; sygn. l. d.: DUDA GRACZ 2174/97; własność prywatna)
DUDA-GRACZ Jerzy
Urodził się w 1941 w Częstochowie. W 1989 otrzymał dyplom na Wydziale Grafiki w Katowicach. W 1984 jego prace wystawiane były na weneckim Biennale Sztuki W swej twórczości często posługuje się pastiszem, groteską, karykaturą postaci ludzkich. Satyryk, reprezentuje ostry program publicystyczno - moralizatorski i osąd nad zdeprawowanym człowiekiem współczesnym, tworzy sceny rodzajowe, oparte na tradycji malarskiego surrealizmu i ekspresjonizmu. Jego obrazy zobaczyć można w czołowych Muzeach Narodowych (Kraków, Warszawa, Gdańsk, Poznań), a także w Muzeum Sztuki w Łodzi. Zmarł w listopadzie 2004 r. podczas pleneru w Łagowie.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl