Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
STAJUDA Jerzy Adam | KOMPOZYCJA ABSTRAKCYJNA, 1979

Jerzy Adam STAJUDA (1936 Falenica- 1992 Warszawa)

KOMPOZYCJA ABSTRAKCYJNA, 1979

Akwarela, papier; 26 x 40,5 cm,
oznaczona po lewej u dołu cyframi 1312, a po prawej znakami: ?-O-

Malarz, rysownik, scenograf, krytyk artystyczny, wykładowca ASP w Warszawie, znawca muzyki, pianista-samouk, wybitna osobowość twórcza. Był ważną postacią warszawskiego środowiska intelektualnego, a jego dom pełnił rolę nieformalnego salonu twórców. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej u Bohdana Lacherta (1952-1959). Od 1957 roku działał jako krytyk. Jego pełny rozwój artystyczny przypadł na okres po 1968 roku. Uprawiał malarstwo akwarelowe i olejne (często stosując laserunki) i odmiennie traktowany rysunek zachwycający "spontaniczną bezbłędnością". W jego samoistnej twórczości plastycznej wyra¼nie zaznaczały się przestrzenne struktury architektoniczno-konstrukcyjne, a także imaginacyjne figury biomorficzne. Obecne w dziełach Stajudy enigmatyczne zarysy rozmaitych przedmiotów, budowli, okrętów, niby-ludzkich czy zwierzęcych postaci, przywodzą na myśl na poły realne, a na poły abstrakcyjne, oniryczne wizje świata odnoszące się do uniwersalnych toposów kultury. Miał wystawy indywidualne m.in. w Poznaniu, Warszawie, Paryżu, Londynie, Hamburgu, Rzymie i Brukseli. Wziął udział w ponad czterdziestu wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Bydgoszczy, Kielcach, Bochni, Dre¼nie i Paryżu oraz w wielu kolekcjach prywatnych w Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii. W roku 1991 został laureatem Fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego w Nowym Jorku.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
STAJUDA Jerzy Adam
Urodził się w 1936r w Falenicy pod Warszawą, zmarł w 1992r w Warszawie.

Malarz, rysownik, krytyk i pedagog. Studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, dyplom obronił w 1959 r u prof. Bohdana Lacherta. Debiut malarski w 1957 r na wystawie Wydziału Architektury PW. W tym samym roku zadebiutował także jako krytyk w piśmie "Za i Przeciw". W początkowym okresie swojej twórczości był pod wpływem swego mistrza i przyjaciela Artura Nachta-Samborskiego, szukał też inspiracji w twórczości Paula Klee. Z czasem wypracował własną i nie poddającą się modom stylistykę. Prace artysty przedstawiały świat struktur, imaginacyjnych pejzaży, wizji archaicznego świata przyrody. Artysta pozostawił bogatą spuściznę rysunkową, często o charakterze osobistego notatnika. Druga pasją artysty była krytyka artystyczna. W latach 1957-1968 publikował artykuły we "Współczesności", "Przeglądzie Artystycznym", "Przeglądzie Kulturalnym", "Więzi", "Ty i ja". Nie znosił koniunkturalizmu i manipulatorstwa, miał odwagę publicznie głosić osobiste poglądy nie ulegając autocenzurze i naciskom. Aktywność krytyczna artysty została mocno ograniczona po1968 r. Często wystawiał za granicą, gdzie przez długi czas jego twórczość była bardziej znana niż w kraju. W 1993 r miała miejsce retrospektywna wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie.
Prowadził także pracownię rysunku na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Jego prace znajdują się w najważniejszych kolekcjach w kraju (w Muzeum Narodowym w Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, w Muzeum Sztuki w Łodzi)  oraz w kilku znaczących za granicą (w Museé d’Art Moderne w  Paryżu, Städische Kunstgalerie w Bochum).
 
Stajuda był znawcą muzyki, wirtuozem-amatorem i kolekcjonerem muzyki poważanej, nigdy nie próbował przenosić muzyki w malarstwo. 

Stajudzie jeszcze za życia towarzyszyła legenda środowiskowa, na którą składała się jego dziwność, niezależność i osobność. Ważną rolę w kreowaniu tej legendarnej biografii odegrało mieszkanie Stajudy w Warszawie prz ul. Wiejskiego, rodzaj salonu artystycznego, ale przede wszystkim miejsce tworzenia. 
Informacje dla kupujących:

Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji.

Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
022 818 94 68
0693 108 148
mail: aukcje@artinfo.pl
biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl