MARCINIAK Janusz
Janusz Marciniak mieszka i pracuje w Poznaniu. Profesor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu (dawna Akademia Sztuk Pięknych). Malarz i artysta interdyscyplinarny. Zaangażowany w rozwijanie koncepcji sztuki zorientowanej społecznie, w tworzenie alternatywnych form niezależnej działalności artystycznej.
Od 2006 do 2009 był dyrektorem Fundacji Signum. Organizował Spotkania Sztuki i Działań Społecznych oraz Warsztaty Radości Życia dla dzieci podopiecznych Fundacji Signum (2007, 2008, 2009). Był inicjatorem Projekcji Poznańskiej Krzysztofa Wodiczki (2008) i współpracował z Wodiczką przy realizacji tego projektu (mecenat Fundacji Signum).
Finalista w międzynarodowym konkursie na pomnik Holocaustu w Atlantic City (2010). Otrzymał dwukrotnie Grand Award of the European Association for Jewish Culture za performance Alfabet (2006) i performance/instalację Atlantis (2004). W drugiej połowie lat 90. współpracował z Deutsche Korczak Gesellschaft i prof. Erichem Dauzenrothem (Justus-Liebig-Universität Gießen). Był stypendystą Instituto Polacco w Rzymie (1996) i Fondation pour une Entraide Intellectuelle Européenne w Paryżu (1989).
Oprócz pracy artystycznej i dydaktycznej zajmuje się krytyką artystyczną. Kurator wielu wystaw, m.in.: Krzysztof Wodiczko: pojazdy, instrumenty (Fundacja Signum), Zofia Kulik: broń symboliczna III (Galeria u Jezuitów), Dzienniki Józefa Czapskiego (Muzeum Narodowe w Poznaniu). Współtworzył Kolekcję im. J. i J. Haubenstocków w Muzeum Narodowym w Krakowie. Opublikował następujące książki o sztuce i kulturze współczesnej: Okińczyc (Proof, 2002), Awangarda i wątroba (Obserwator, 1998), Paradoks artystów (Dialog, 1994), Józef Czapski – podziemna korona (Obserwator, 1993) i książkę przeciw antysemityzmowi Co Żydzi zrobili? (Fundacja Pogranicze, 2001).
Do tej pory zrealizował 36 projektów działań i wystaw indywidualnych i uczestniczył w 40 wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą. Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, US Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie, Miejskiej Galerii Sztuki Arsenał w Poznaniu, Fundacji Signum i w kolekcjach prywatnych.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl