Ołówek, węgiel, flamaster, długopis, niebieski atrament, pastel; papier; wymiary około 25 x 34 cm Teka pochodzi ze zbiorów Urszuli Brzozowskiej-Strzałeckiej
Jeden z najwybitniejszych polskich kolorystów. Uprawiał malarstwo sztalugowe, ścienne oraz scenografię. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Krakowie, był uczniem Pankiewicza w Paryżu, należał także do grupy kapistów, o czym pisze Urszula Kozakowska-Zaucha: "W gronie kapistów zasłynął walcząc z zawodowym bokserem w meczu bokserskim poprzedzającym wystawienie na deskach Teatru im. Słowackiego w Krakowie futurystycznej sztuki Serce panny Agnieszki. Tak zbierano pieniądze na wspólny wyjazd do Paryża. We Francji Strzałecki pod pseudonimem Jast ilustrował kobiece pisma Vogue i Femina. Po powrocie do Polski ożenił się z Jadwigą Mańkowską, córką właścicieli majątku Rudki, który obok Wiśniowej i Krzemieńca był ulubionym miejscem plenerów kapistów. Malarstwo Strzałeckiego to utrzymane w ciemnych, nasyconych kolorach, nawet wyklętej przez kapistów czerni, martwe natury, pejzaże i kwiaty, trafnie opisane przez Józefa Czapskiego, który widział w nich "walorowy realizm, twardość i inspiracje Cézannem". Po wojnie Strzałecki osiadł w Gdańsku i stał się jednym z głównych animatorów życia artystycznego Trójmiasta. Był jednym z inicjatorów powstania Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, a także jej pierwszym rektorem (1945-1948). Teka rysunkowa zawiera dziewięć prac artysty: Kościół Sakramentek na Nowym Mieście w Warszawie, Widok na kościół Najświętszej Marii Panny na Nowym Mieście w Warszawie, Widok na Stare Miasto w Warszawie od strony Wisły, Stare miasto na skarpie, Willa Ochaba, Łańcut, Konie, Kwiaty. Prezentowane prace to w większości widoki architektury Starego Miasta w Warszawie. Szybko malowane szkice stanowią impresje, chwilowe wrażenia z miejsc, po których wędrował artysta. W tece znajdują się również studia koni w ruchu oraz kwiatów.
STRZAŁECKI Janusz (JAST)
Studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, m.in. u J. Pankiewicza; w 1924 r. wyjechał do Paryża wraz z grupą kolegów tworzących tzw. Komitet Paryski (Kapiści). Malował martwe natury i pejzaże. Po wojnie zajmował się polichromią pracując m.in. przy odnawianiu kamienic na Starym Mieście w Lublinie.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl