Strona korzysta z plików cookies. Zamknięcie tego komunikatu oznacza zgodę na ich zapisywanie na Twoim komputerze. Dowiedz się więcej. Zamknij
Artinfo.pl Portal Rynku Sztuki
ul. Dzielna 3, 00-162 Warszawa
tel. 022 818 94 68 | biuro@artinfo.pl
KARTA OBIEKTU
KRAUPE-ŚWIDERSKA Janina | Zapis upalnego dnia, 1958 r.

Janina KRAUPE-ŚWIDERSKA (1921 Sosnowiec - 2016 Kraków)

Zapis upalnego dnia, 1958 r.

olej/płótno, 100 x 80 cm
sygnowany l.d.: `J.Kraupe`
na odwrociu opisany: `JANINA KRAUPE | "ZAPIS UPALNEGO DNIA" | olej 1958`

WYSTAWIANY:
- "Janina Kraupe. Malarstwo i grafika", wystawa indywidualna, Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Siedlecki, Galeria Extravagance, Sosnowiec, 9-11.2007

LITERATURA:
- Janina Kraupe. Malarstwo i grafika, katalog wystawy, Sosnowiec 2007, s. 4

"Zapis upalnego dnia" został namalowany rok po powstaniu II Grupy Krakowskiej, którą artystka współtworzyła. To abstrakcyjna kompozycja o wyrazistej fakturze i stonowanej kolorystyce. Na jasnym, impresjonistycznie malowanym tle, utrzymanym w migoczących odcieniach różu, oranżu, fioletu i błękitu, artystka umieściła biologiczne, stylizowane formy i proste, zgeometryzowane linie. Plamy oddają charakter ciężkiego, upalnego powietrza, w których niejako "zawieszone" są uczucia, myśli i codzienne czynności. Nasycenie i mnogość form oraz kompozycyjne rozedrganie przywodzą na myśl surrealistyczne obrazy Joana Miró lub pierwsze, abstrakcyjne kompozycje Wassilego Kandinskiego. Wibrujące kolory, liryczny nastrój i spójny przekaz pracy są wyznacznikami twórczości artystki. Według prof. Małgorzaty Kitowskiej- -Łysiak Janina Kraupe tworzy przede wszystkim wielowarstwowe kompozycje złożone z przenikających się form i symboli. O obrazach Janiny Kraupe w 1964 roku tak pisał Jerzy Stajuda: "Nie mam wątpliwości, że wystawione (...) obrazy (...) Janiny Kraupe, wybitnej malarki Grupy Krakowskiej, są owocami jakiejś ogromnej koncentracji wewnętrznej, że powstały z ważnych powodów. Są `zapisami` bliżej niesprecyzowanych stanów emocjonalnych, dokonywanymi raczej w duchu kaligrafii Dalekiego Wschodu niźli pisma automatycznego nadrealistów. Autorka dysponuje podobno jakimś - w miarę kontrolowanym - systemem `pisma`, ale komunikacja intersubiektywna jest tu - zdaje się - zadaniem raczej drugoplanowym. Są to więc obrazy w miarę hermetyczne, malowane zarazem w sposób oszczędny, nienarzucające się swą zewnętrznością, trzeba się do nich długo - i nie zawsze z pozytywnym skutkiem - ustosunkowywać. Ale, przyznaję - odnalazłem wśród nich parę kawałków dużej klasy malarstwa" (Jerzy Stajuda, Wystawy w maju, "Współczesność", 1964, nr 11, 27.05-10.06, s. 12).

W 1938 rozpoczęła studia w ASP w Krakowie u Pawła Dadleza i Kazimierza Sichulskiego. Następnie w latach 1940-42 studiowała w Kunstgewerbeschule u Fryderyka Pautscha, a w 1945 ponownie uczyła się w ASP w Krakowie m.in. u Eugeniusza Eibischa, Wacława Taranczewskiego i Andrzeja Jurkiewicza. Od 1948 uczyła malarstwa sztalugowego i monumentalnego. Była współzałożycielką Teatru Konspiracyjnego Tadeusza Kantora. Należała do Grupy Młodych Plastyków, a obecnie jest członkiem II Grupy Krakowskiej. Otrzymała wiele nagród m.in. nagrodę I stopnia MKiS (1984), nagrodę im. Witolda Wojtkiewicza i Nagrodę Miasta Krakowa (1997). Jej obrazy można oglądać m. in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Szczecinie.

cena wywoławcza: Informacja dostępna po wykupieniu abonamentu

Szczegółowe informacje o aukcji, na której licytowany był ten obiekt dostępne są po wykupieniu abonemantu.
 
Dodatkowy opis
Nota biograficzna:
KRAUPE-ŚWIDERSKA Janina

W 1938 roku rozpoczęła studia w ASP w Krakowie u P. Dadleza i K. Sichulskiego. W latach 1940-1942 kontynuowała naukę na studiach w Kunstgewerbeschule u F. Pautscha, a w 1945 roku wróciła na studia na ASP w Krakowie do pracowni m.in. u E. Eibischa, W. Taranczewskiego i A. Jurkiewicza. Od 1948 roku nauczała malarstwa sztalugowego i monumentalnego. Była współzałożycielką Teatru Konspiracyjnego Tadeusza Kantora. Należała do Grupy Młodych Plastyków, a obecnie jest członkiem II Grupy Krakowskiej. Otrzymała wiele nagród m.in. Nagrodę I stopnia MkiS (1984), Nagrodę im. Witolda Wojtkiewicza i Nagrodę Miasta Krakowa (1997). Jej obrazy można oglądać w kolekcjach m.in. w Muzeum Narodowego w Warszawie, Wrocławia, Krakowa i Szczecina.

Informacje dla kupujących:

Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji "LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).

 
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 693 108 148
e-mail: aukcje@artinfo.pl
 
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.

Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.

Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium.
Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.

biuro@artinfo.pl  |  www.artinfo.pl
Zgłoszenie chęci kupna obiektu
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem:
22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00)
email: aukcje@artinfo.pl