olej, płótno, 100 x 70 cm sygn. p. d.: J. Kraupe dat. 2001 na odwrociu
W 1938 r. rozpoczęła naukę w krakowskiej ASP, studiując pod kierunkiem P. Dadleza. W latach 1940-41 kontynuowała studia u prof. F. Pastucha w Kunstgewerbeschule. Po zakończeniu wojny wróciła na ASP i uczęszczała do pracowni E. Eibischa oraz W. Taranczewskiego. Dyplom uzyskała w 1955 r. W latach 1942-43 brała czynny udział w pracach teatru konspiracyjnego Tadeusza Kantora. Od 1958 r. jest członkinią Grupy Krakowskiej. W 1948 r. rozpoczęła pracę dydaktyczną w krakowskiej ASP, a w roku 1980 została mianowana profesorem zwyczajnym. Jest jedną z najciekawszych artystek II połowy XX wieku. Jej twórczość określana jest mianem ezoteryczno-magicznej. Artystkę fascynuje, jak sama pisze: To, co jest zmienne, nieuchwytne, rozgrywające się w różnych planach, istniejące w różnych czasach, kojarzone w wyobraźni nie tylko jako obrazy, ale jako znaki, symbole, zapisy; cała domena muzyki, poznawalnej jedynie w czasie(...). Janina Kraupe-Świderska kilkakrotnie reprezentowała Polskę na wystawach międzynarodowych: Biennale Sztuki w Saõ Paulo (1965), Biennale Sztuki w Wenecji (1952, 1978), EXPO w Sewilli (1992). Otrzymała wiele nagród artystycznych, między innymi: kilkakrotnie medale Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1974), Złotą Odznakę Związku Polskich Artystów Plastyków (1977), Nagrodę I stopnia Ministra Kultury i Sztuki (1984), Nagrodę Miasta Krakowa (1997). W ostatnich latach odbyły się dwie wystawy podsumowujące dorobek artystki; przygotowały je: poznańskie: ABC Gallery oraz Galeria Miejska Arsenał (2003), a także krakowskie Muzeum Narodowe (2006); z obu okazji wydano obszerne katalogi. W Krakowie ponadto z okazji 85. urodzin malarki uhonorowano ją Medalem Akademii Sztuk Pięknych.
W 1938 roku rozpoczęła studia w ASP w Krakowie u P. Dadleza i K. Sichulskiego. W latach 1940-1942 kontynuowała naukę na studiach w Kunstgewerbeschule u F. Pautscha, a w 1945 roku wróciła na studia na ASP w Krakowie do pracowni m.in. u E. Eibischa, W. Taranczewskiego i A. Jurkiewicza. Od 1948 roku nauczała malarstwa sztalugowego i monumentalnego. Była współzałożycielką Teatru Konspiracyjnego Tadeusza Kantora. Należała do Grupy Młodych Plastyków, a obecnie jest członkiem II Grupy Krakowskiej. Otrzymała wiele nagród m.in. Nagrodę I stopnia MkiS (1984), Nagrodę im. Witolda Wojtkiewicza i Nagrodę Miasta Krakowa (1997). Jej obrazy można oglądać w kolekcjach m.in. w Muzeum Narodowego w Warszawie, Wrocławia, Krakowa i Szczecina.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 693 108 148
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji. Organizator aukcji dolicza 18% opłatę do ceny sprzedaży.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl