Olej, płótno; wym.: 100 x 75,5 cm; sygn. l. d.: J. Kraupe.
* opłata wynikająca z tzw. droit de suite
Wczesna praca olejna malarki, od 1957 związanej z II Grupą Krakowską Tadeusza Kantora, wieloletniej profesor krakowskiej ASP. Kompozycja, dobór przedmiotów (stół, jesienne liście, instrument i maska), jaki nerwowe, ukośne w partii tła pociągnięcia pędzla, zdradzają wyraźne inspiracje martwymi naturami Wacława Taranczewskiego. Janina Kraupe (1921-2016) w wieku siedemnastu lat (1938) rozpoczęła studia malarskie w krakowskiej ASP. Podczas II wojny światowej kontynuowała naukę w Kunstgewerbeschule w pracowni Fryderyka Pautscha, gdzie poznała między innymi Tadeusza Brzozowskiego, Tadeusza Kantora, Kazimierza Mikulskiego, a także Mieczysława Porębskiego, z którymi zaprzyjaźniła się i związała artystycznie. W latach 1942-1943 uczestniczyła w działalności teatru konspiracyjnego Kantora. Po wojnie kontynuowała studia malarskie w krakowskiej Akademii u Eugeniusza Eibischa i Wacława Taranczewskiego oraz na wydziale grafiki, w pracowniach Andrzeja Jurkiewicza i Konrada Srzednickiego.
W 1938 roku rozpoczęła studia w ASP w Krakowie u P. Dadleza i K. Sichulskiego. W latach 1940-1942 kontynuowała naukę na studiach w Kunstgewerbeschule u F. Pautscha, a w 1945 roku wróciła na studia na ASP w Krakowie do pracowni m.in. u E. Eibischa, W. Taranczewskiego i A. Jurkiewicza. Od 1948 roku nauczała malarstwa sztalugowego i monumentalnego. Była współzałożycielką Teatru Konspiracyjnego Tadeusza Kantora. Należała do Grupy Młodych Plastyków, a obecnie jest członkiem II Grupy Krakowskiej. Otrzymała wiele nagród m.in. Nagrodę I stopnia MkiS (1984), Nagrodę im. Witolda Wojtkiewicza i Nagrodę Miasta Krakowa (1997). Jej obrazy można oglądać w kolekcjach m.in. w Muzeum Narodowego w Warszawie, Wrocławia, Krakowa i Szczecina.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji dolicza 15% opłatę do ceny sprzedaży.
Do wybranych obiektów - oznaczonych w katalogu * - zostanie doliczona opłata wynikającą z tzw. droit de suite, tj. prawa twórcy i jego spadkobierców do otrzymywania wynagrodzenia z tytułu dokonanych zawodowo odsprzedaży oryginalnych egzemplarzy dzieł. Opłata będzie obliczana gdy równowartość kwoty wylicytowanej przekroczy 100 EUR.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl