technika własna/płyta pilśniowa, 61,5 x 50,8 cm na odwrociu sygnowany i opisany: `Jan Ziemski | Lublin`
Artysta studiował historię sztuki na KUL-u od 1956 roku. Był współtwórcą Grupy "Zamek". Jego pierwsze malarskie kompozycje można określić jako metaforyczne. Prace wykonywane w latach 1960-64 były jednym z najciekawszych doświadczeń twórcy. "Formury", czyli obrazy-obiekty o skomplikowanej fakturze, formowane w gipsie podkreślały reliefową tkankę kompozycji. Zanim jednak doszło do ostatecznego określenia poetyki tych specyficznych struktur, począwszy od roku 1958, artysta eksperymentował z powierzchnią obrazu: wprowadzał obce, niemalarskie, konkretne materie, jak chociażby kamienie (różnej wielkości), nakładał grubo farbę, żłobił w niej głębokie bruzdy. Ten nurt poszukiwań był zgodny zarówno z duchem czasu, jak i obszarem zainteresowań kolegów z Grupy "Zamek": dla jednego i drugiego wyróżnikiem była konwencja strukturalizmu, "malarstwa materii".
ZIEMSKI Jan
Urodził się w 1920 r w Kielcach, zmarł w 1988 r w Lublinie. Studia w Wolnej Szkole Malarstwa i Rysunku J. Miłosiowej w Lublinie oraz studia na medycynie Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, studiował też historię sztuki na KUL-u. W 1956 r współzałożyciel Koła Młodych Plastyków, późniejszej lubelskiej grupy Zamek działajacej w latach 1956-60. Do Grupy należeli m.in.: W. Borowski, J. Durakiewicz, T. Dzieduszycki, R. Kiwerski.Grupa wystawiała m.in. w warszawskiej galerii Krzywe Koło w 1958 r. Artysta tworzył ,wraz kolegami z grupy, obrazy strukturalistyczne, w tym cykl "Formura". W latach 70-tych powstał cykl "Permutacje", w którym ujawnił zainteresowania efektami optycznymi. Udział w wielu wystawach i imprezach ruchu neokonstruktywistycznego. Do najważniejszych cykli jego twórczości należą: Seria kosmiczna (1955-56, zamknięta Upadkiem Ikara); Formury (1958 - 59), od 1965r. - serie prac opartych na rytmie geometrii: Interferencje, Permutacje, po cykle optycznych obrazów-reliefów budowanych dwoma barwami - czernią i bielą.
Informacje dla kupujących:
Do każdego obiektu można zgłosić chęć kupna.
Polecamy skorzystanie z opcji"LICYTUJ TELEFONICZNIE lub Z LIMITEM CENY".
Udział w licytacji odbywa się za pośrednictwem telefonu lub reprezentujemy Państwa zgłoszenia do wskazanego limitu ceny (informacja poufna).
Udzielamy informacji na temat obiektów i sposobu licytacji:
tel.: 22 818 94 68, tel. kom.: 506 122 445
e-mail: aukcje@artinfo.pl
Artinfo.pl obsługuje zlecenia telefoniczne tylko przy zgłoszeniach powyżej 1000 zł. Zlecenia poniżej, należy składać w postaci maksymalnego limitu ceny.
Termin płatności za zakupione obiekty wynosi 7 dni od daty aukcji.
Organizator aukcji do kwoty wylicytowanej dolicza opłatę aukcyjną. Stanowi ona część końcowej ceny obiektu i naliczana jest degresywnie w zależności od kwoty wylicytowanej: do 100 000 złotych (włącznie) – w wysokości 18%, a powyżej 100 000 złotych – w wysokości 15%.
Artinfo.pl nie pobiera żadnych dodatkowych kosztów pośrednictwa. Nie wymagamy wpłaty wadium. Informujemy, że zakup na aukcji jest prawnie zawartą umową kupna-sprzedaży i nie podlega rezygnacji.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl