akwarela/papier, 38 x 31 cm (w świetle passe - partout) sygnowany p.d.: `Jan Wojnarski` ODWROCIE: naklejka - `Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie | R1939 | Wystawa pośmiertna JANA WOJNARSKIEGO` WYSTAWIANY: wystawa pośmiertna Jana Wojnarskiego, TPSP w Krakowie, 1939 r.
Estymacja: 2 500 - 3 500 zł
Od 1902 roku studiował na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, pod kierunkiem kolejno Floriana Cynka, Jana Stanisławskiego i Leona Wyczółkowskiego. W roku akademickim 1902/1903 nagrodzony srebrnym medalem, dwa lata później medalem brązowym. W roku akademickim 1905/1906 ponownie srebrnym medalem i nagrodą pieniężną za pejzaż. W latach 1904 - 1905 odbył podróż artystyczną do Włoch. Po powrocie rozpoczął naukę grafiki warsztatowej w pracowni prof. Józefa Pankiewicza. Od 1911 pracował na ASP w Krakowie, początkowo jako młodszy asystent, potem asystent a od 1929 jako profesor na Wydziale Grafiki. W 1937 zdobył złoty medal na międzynarodowej wystawie w Paryżu. Jego pejzaże otrzymywały liczne wyróżnienia na krajowych i międzynarodowych wystawach. Malował przede wszystkim pejzaże, najczęściej niewielkich formatów, zdradzające wyraźny wpływ malarstwa Jana Stanisławskiego. Wojnarski znany jest także z licznych grafik wykonywanych najczęściej technikami akwaforty, miedziorytu i litografii. Wiele prac Wojnarskiego znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie i Muzeum Narodowym w Warszawie.
WOJNARSKI Jan
Studiował w ASP w Krakowie. Podczas studiów zetknął się z J. Stanisławskim i L. Wyczółkowskim, którzy w znacznym stopniu wpłynęli na jego twórczość. Kontynuował studia we Włoszech - 1904-05. Studia w zakresie grafiki odbył u J. Pankiewicza. W latach 1927-37 był profesorem ASP w Krakowie, objął katedrę grafiki po Pankiewiczu. Należał do grupy "Niezależni", "Kolor" i "Zwornik". W grafice pracował głównie w miedziorycie, akwaforcie, czasem w litografii.Zajmował się też litografią barwną, wynalazł nową metodę - litografię kolorowymi pastelami zw. pastelografią.
Informacje dla kupujących:
Artinfo.pl przyjmuje zlecenia kupna obiektów niesprzedanych na aukcji. Formy zgłoszenia:
Polecamy skorzystanie z funkcji "ZGŁOSZENIE KUPNA" znajdującej się przy każdym obiekcie.
Przyjmujemy także zgłoszenia przez telefon i mail:
tel.: 022 818 94 68 tel. kom.: 0 601 808 148 e-mail:aukcje@artinfo.pl
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl