akwaforta na papierze żeberkowym z filigranem, 42,5 x 30 cm, sygnowana oł. pod płytą p.d. "JWojnarski", l.d. oł. "[...] (akwaforta) krucyfiks królowej Jadwigi na Wawelu"
Inna odbitka tej ryciny reprodukowana w: B. Lewińska-Gwóźdź, Jan Wojnarski (1879-1937). Malarstwo, grafika, rysunek. Między niebem a kamieniem, Pelplin [1999], poz. 32. Uprawiał różne techniki graficzne (wynalazł pastelografię), ale także malował pejzaże, rzadziej martwe natury. W grafice był kontynuatorem znakomitych tradycji Pankiewicza, Wyczółkowskiego i Jabłczyńskiego. "Jedną z najwięcej cenionych i znanych na wystawach w kraju i za granicą prac była duża płyta graficzna przedstawiająca Chrystusa na krzyżu z katedry wawelskiej. Z przedziwną miękkością wydobył artysta efekt przymglonego żałobnym welonem srebrnego tła krucyfiksu, łącząc na jednej płycie technikę akwaforty i miedziorytu. W odbijaniu tej kompozycji stosował Jan Wojnarski subtelne tonowanie tła kolorem, wydobywając prostymi środkami efekty malarskie i otrzymując z tej samej płyty różne w charakterze odbitki" (Maria Gutkowska-Rychlewska, wstęp do katalogu Jan Wojnarski (1979-1937) [Wystawa zbiorowa pośmiertna] 19 II - 8 III 1939, Kraków TPSP, s. 10).
WOJNARSKI Jan
Studiował w ASP w Krakowie. Podczas studiów zetknął się z J. Stanisławskim i L. Wyczółkowskim, którzy w znacznym stopniu wpłynęli na jego twórczość. Kontynuował studia we Włoszech - 1904-05. Studia w zakresie grafiki odbył u J. Pankiewicza. W latach 1927-37 był profesorem ASP w Krakowie, objął katedrę grafiki po Pankiewiczu. Należał do grupy "Niezależni", "Kolor" i "Zwornik". W grafice pracował głównie w miedziorycie, akwaforcie, czasem w litografii.Zajmował się też litografią barwną, wynalazł nową metodę - litografię kolorowymi pastelami zw. pastelografią.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl