olej, płótno, 85 x 75,2 sygn. p. d.: Szancenbach; na rewersie napis: "JAN SZANCENBACH / KWIATY
W latach 1940-1942 studiował w Szkole Przemysłu Artystycznego pod kierunkiem Ludwika Wojtyczko, Józefa Mehoffera i Andrzeja Jurkiewicza. W okresie 1942-1945 założył z kolegami grupę samokształceniową, do której należeli Andrzej Cybulski, Wojciech Hass, Bronisław Pawlik i Bolesław Kamykowski. W 1945 r. został przyjęty na drugi rok do krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Tam uczyli go profesorowie Wojciech Weiss, Eugeniusz Eibisch i Ludwik Gradowski. Ukończywszy studia w 1948 r. pełnił funkcję asystenta w pracowni Eibischa, a także w pracowni projektowania graficznego Gradowskiego. Od 1972 r. prowadził własną pracownię na Wydziale Malarstwa. Przeszedłszy wszystkie etapy akademickiej kariery został w 1986 r. mianowany profesorem zwyczajnym. Brał udział w wielu ekspozycjach krajowych i zagranicznych. Pierwszą wystawę indywidualną miał w 1959 r. w Galerii ZPAP w Krakowie. Potem prezentował swą twórczość w Krakowie (1964, 1988, 1990), Warszawie (1974, 1990), Londynie (1991) i Paryżu (1992). Jego malarstwo zostało ukształtowane zgodnie z tradycją nauczania krakowskiej akademii w atmosferze podziwu dla koloryzmu, sztuki Cézanne`a, Bonnarda i Weissa. W repertuarze tematycznym artysty przeważały martwe natury, pejzaże i sceny w ogrodach. We wczesnej fazie twórczości najważniejsze stały się dlań wartości kolorystyczne i luministyczne obrazu. Później dążył do autonomizacji plamy barwnej, do nadania jej szczególnej intensywności, nie przekraczając jednak granic przedmiotowości i nie tracąc bliskiego kontaktu z naturą. Oferowana praca to niezwykłej urody martwa natura, której centralnym motywem jest bukiet smukłych róż w wazonie. Łamliwy rysunek pędów i poszarpany kontur liści odcina się ostro od fakturalnie bogatej płaszczyzny ściany pulsującej tonami różów, zieleni i żółcieni podporządkowanych świetlistej bieli. Dekoracyjne walory kompozycji podnosi karminowy obrus; wśród jego drobnych deseni nikną rozłożone z rozmysłem na stole owoce. Pejzaż widoczny przez ucięte ramą kadru okno przeobraża się natomiast w wielobarwną tkankę malarską, abstrakcyjną, autonomiczną, emanującą wewnętrzne światło; może jest to fragmentarycznie ujęty obraz, aluzyjny pejzaż przypominający gobelin wkomponowany w obraz oglądany przez nas, obraz w obrazie?
Urodził się w 1928 r. w Krakowie. Zmarł w 1998 r. Syn lekarza dr Jana Szancenbacha, jeńca obozu w Starobielsku zamordowanego w 1940 r prawdopodobnie w Charkowie i Marii Skłodowskiej-Szancenbachowej, artystki malarki, uczennicy Olgi Boznańskiej. W latach 1940-1942 studiowała w Kunstgewerbeschule w Krakowie u S. Kamockiego, J. Mehoffera, A. Jurkiewicza. W latach 1942-1945 sam doskonalił swoje umiejętności. Naukę kontynuował w latach 1945-1948 w ASP u W. Weissa, E. Eibischa i L. Gradowskiego - dyplom otrzymał w 1952r. Od 1972r. prowadził własną pracownię na Wydziale Malarstwa. W latach 1987-1993 był rektorem ASP w Krakowie, a w 1986r. został mianowany profesorem. Malował głownie sceny rodzajowe, pejzaże, martwe natury i portrety. Zajmował się także malarstwem monumentalnym., grafiką projektową i filmem rysunkowym. Jego obrazy są radosne, pełne życia i światła. Prace tego artysty można oglądać we wszystkich dużych muzeach w Polsce oraz w Moskwie i Florencji w Muzeum Uffizi. Brał udział w ponad 400 wystawach zbiorowych w Polsce, Europie i Japonii. Miał około 50 wystaw indywidualnych w Polsce, Wielkiej Brytanii, Austrii, Szwecji, Niemczech. W 1996 r. miał w Poznaniu wystawę retrospektywną przygotowaną przez ABC Gallery w ramach cyklu "Mistrzowie polskiego malarstwa współczesnego" W listopadzie 2003 r. miał dużą wystawę retrospektywną w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie / we współpracy z poznańską ABC Gallery/.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl