olej na płótnie; 82 x 60,5 cm sygnowany p. d.: "Jan Styka"
obraz wpisany do rejestru zabytków decyzją z dnia 22 X 1987 (nr rejestru 597/88) Jan Styka - współtwórca pierwszej polskiej panoramy należy do grona głośnych polskich malarzy historycznych. Jego sztukę ukształtowało bogate życie intelektualne i artystyczne Wiednia. Nie bez znaczenia dla profilu twórczości Styki miały studia w wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych (1877-1879) uchodzącej za najbardziej rygorystyczną uczelnię artystyczną swoich czasów. Akademia ta skupiała znakomitych pedagogów, którzy poprzez studia nad antycznymi dziełami uczyli widzenia doskonałości i ładu w przyrodzie, przede wszystkim zaś żelaznej dyscypliny. Po dwóch latach studiów w Akademii otrzymał Prix de Rome - nagrodę, która umożliwiła mu wyjazd na dalsze studia w Rzymie. W 1882 r. na zaproszenie Matejki przyjechał do Krakowa. Pracował jako nauczyciel rysunku w szkole dr Adama Baranieckiego przy Muzeum Techniczno - Przemysłowym w Krakowie. W roku 1886 mianowany został członkiem Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie. W tym samym roku wyjechał do Paryża. Tam jego sztuka zdobyła duże uznanie. Malował obrazy historyczne, batalistyczne i religijne. Do najważniejszych prac Styki zaliczyć należy cykl obrazów do "Quo vadis" Sienkiewicza oraz duży zespół płócien ilustrujących dzieła Homera. Jednak jego najwybitniejszym osiągnięciem pozostaje bez wątpienia "Panorama racławicka" - monumentalne dzieło powstałe z okazji Powszechnej Wystawy Krajowej we Lwowie w roku 1894. O Panoramie racławickiej wystawionej na Powszechnej Wystawie Krajowej pisało bardzo wielu recenzentów. Jeden z ciekawszych i bardzo szczegółowych opisów wyszedł spod pióra Włodzimierza Zawadzkiego. Autor w swym drobiazgowym opisie nie omija również prezentowanej tu grupy Lirnika. Pisze: "U stóp krzyża klęczy Lirnik ślepy, dwóch starców, kaleka, dwie niewiasty i dzieci dwoje. Tacy tylko w domu pozostają, gdy Ojczyzna o pomoc woła. Lecz i oni jej w stanowczej chwili służą modląc się za nią". ("Gazeta Narodowa", 5 VI 1894).
STYKA Jan
Studia w Akademii wiedeńskiej, w Rzymie i w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych u Jana Matejki. Od 1900 r. stale mieszkał w Paryżu. Był członkiem Akademii św. Łukasza w Rzymie. Malował portrety, sceny rodzajowe, a w utrzymanych w duchu malarstwa akademickiego obrazach religijnych i dużych kompozycjach historycznych operował często naiwną symboliką (Polonia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu, dawniej we Lwowie). Tworzył cykle obrazów ilustrujących utwory literackie - Odyseę Homera, Quo vadis? Sienkiewicza. Był inicjatorem i współtwórcą kilku panoram, z których do dziś zachowały się malowane wspólnie z Wojciechem Kossakiem (i innymi) Racławice (1893-1894; obecnie we Wrocławiu, dawniej we Lwowie) oraz razem z Janem Stanisławskim i Tadeuszem Popielem Golgota (1896; obecnie w Los Angeles). Fragmenty pociętej na części Bitwy pod Sybinem (1897) pojawiła się kilkakrotnie na aukcjach w Warszawie w 1991 r.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl