olej na tekturze, 16,5 x 22,5 cm na odwrocie pieczęć: "Jan Stanisławski ze spuścizny pośmiertnej" i podpis atramentem: "Janina Stanisławska" u dołu ołówkiem: "Tyniec 1905" oraz obok pieczęci napis: "Otrzymałem od mego przyjaciela i Kolegi Jana Stanisławskiego. K. Laszczka" tektura z napisem: "Wnukowi mojemu Andrzejowi w dniu 30.XI. 1939 r. K. Laszczka"
Stanisławski jako twórca krakowskiej szkoły pejzażowej położył ogromne zasługi dla rozwoju polskiego malarstwa. Wykształcił ponad 60 uczniów, z których wielu stało się wybitnymi pejzażystami. Malował przede wszystkim krajobrazy olejne, w których indywidualnie zinterpretował założenia impresjonizmu. W niewielkich, plenerowych, syntetycznie ujętych wycinkach krajobrazu potrafił oddać nastrój zmieniającej się przyrody i uchwycić tajemniczy rytm jej życia.
STANISŁAWSKI Jan
Skończył studia matematyczne na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Instytucie Technologicznym w Petersburgu. Malarstwa początkowo uczył się w Klasie Rysunkowej W. Gersona w Warszawie, następnie w latach 1884-1885 w Paryżu u E. Carolusa-Durana. W Paryżu mieszkał do 1895r. W tym czasie sam doskonalił swój warsztat artystyczny oraz zaprzyjaźnił się z J. Chełmońskim. Odbył wiele podróży m.in. do Włoch, Hiszpanii, Austrii i Czech. W 1895r. przebywał w Berlinie i współpracował z W. Kossakiem przy realizacji panoramy "Przejście przez Berezynę". W 1897r. zamieszkał w Krakowie, gdzie wykładał malarstwo krajobrazowe w SSP. Wprowadził metodę studiów plenerowych, która dała początek rozwoju tego gatunku malarstwa w sztuce polskiej w początku XX w. Był współzałożycielem TAP "Sztuka". Był głównym przedstawicielem polskiego modernizmu. Malował małe, nastrojowe, syntetyczne pejzaże o szerokiej plamie barwnej. Grafiką zajmował się na marginesie malarskich zainteresowań. Był jednym z ilustratorów "Chimery", projektował plakaty. Wykonywał głównie litografie barwne, czasem drzeworyty.
Zgłoszenia chęci kupna przyjmowane są od osób zalogowanych w Artinfo.pl
W przypadku braku konta prosimy o rejestrację.
Uwaga - osoby nie pamiętające nazwy użytkownika i hasla mogą otrzymać przypomnienie na adres mailowy, użyty przy pierwszej rejestracji konta.
Prosimy wybrać poniższy link „przypomnij hasło” i wypełnić tylko pole adres e-mail.
W przypadku pytań, prosimy o kontakt z naszym biurem: 22 818 94 68 (poniedziałek - piątek: 10:00 - 17:00) email: aukcje@artinfo.pl